اصول بازسازی آپارتمان

فهرست مطالب

بازسازی آپارتمان یکی از مهم‌ترین مسائل مهندسی است که باید به اصول آن توجه ویژه‌ای شود. در واقع بازسازی آپارتمان‌ها مقوله‌ای بسیار مهم است که نمی‌توان آن را به دست افراد غیر حرفه‌ای سپرد. باید این فرآیند را به دست متخصصان و مهندسان بسپارید تا بتوانید آپارتمان خود را به بهترین نحو ممکن بازسازی کنید. به صورت کلی بازسازی آپارتمان یا خانه یکی از راهکارهای بسیار مهم برای برخورداری از یک خانه نو
و اصولی است. از آنجا که خانه‌ها پس از مدتی فرسوده می‌شوند، عملیات بازسازی و نوسازی برای خانه‌ها می‌تواند مهم باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی اصول بازسازی آپارتمان بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بازسازی آپارتمان چیست؟

ممکن است نام بازسازی آپارتمان را با مرمت نیز بشناسید. به صورت کلی بازسازی آپارتمان فرآیندی است که بر روی خانه‌ها یا سازه‌های قدیمی انجام می‌شود و نتیجه آن رسیدن به خانه‌ای زیبا، نو و ایده آل است. با استفاده از بازسازی آپارتمان می‌توان حتی عمر مفید سازه را نیز افزایش داد! به شرطی که اصول بازسازی آپارتمان در آن به درستی رعایت گردد. به خاطر داشته باشید که بازسازی یک آپارتمان یا ساختمان قوانین و روش‌های خود را دارد و نمی‌توان این کار را به دست افراد غیر متخصص سپرد، به دلیل آنکه خانه‌های کلنگی یا فرسوده ممکن است در حین بازسازی تخریب گردند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که تصمیم‌گیری برای بازسازی و مرمت خانه‌تان یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که به اطلاعات کامل نیاز دارد. این فرآیند باید با توجه به عوامل مختلفی مانند میزان بودجه‌ای که برای این کار اختصاص می‌دهید و همچنین نیاز شما صورت گیرد. شما باید در درجه اول این موضوع را مشخص کنید که چه فضاهایی از منزل شما نیاز به بازسازی دارد و می‌خواهید خانه‌تان چه تغییراتی داشته باشد؟! آیا بازسازی شما شامل قسمت‌های تاسیسات خانه نیز می‌شود یا خیر؟!

بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان چیست؟

بررسی اصول بازسازی آپارتمان

اصول بازسازی آپارتمان شامل مجموعه‌ای از قوانین، مقررات، روش‌ها و استانداردهایی است که برای انجام عملیات بازسازی و نوسازی در ساختمان‌های فرسوده یا کلنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع اصول بازسازی آپارتمان شامل موارد زیر خواهد بود:

رعایت مقررات فنی، قانونی و ارزیابی ساختمان

بازسازی آپارتمان باید به صورت اصولی و کامل انجام شود. در واقع یکی از اصول مهم بازسازی ساختمان‌ها، توجه به تمامی مقررات و قوانین مربوط به ساختمان و ساخت و ساز شهری است. از طرف دیگر قبل از شروع به کار، باید ساختمان توسط مهندسان و متخصصان بررسی و ارزیابی گردد. با استفاده از ارزیابی ساختمان مشکلات و نواقص آن شناسایی خواهد شد و برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

توجه به نیاز کارفرما

در اصول بازسازی آپارتمان توجه به نیاز کارفرما یک موضوع حیاتی است. مهندسان با توجه به سلیقه و نیاز کارفرما باید نوسازی را انجام داده و همچنین راحتی و آسایش ایشان را مد نظر قرار دهند.

استفاده از مصالح با کیفیت در بازسازی

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائل در اصول بازسازی آپارتمان و ساختمان، استفاده از مصالح درجه ۱ و با کیفیت است. استفاده از مصالح با کیفیت هم زیبایی بیشتری دارد و هم عمر مفید ساختمان را افزایش می‌دهد و دیرتر دچار خرابی می‌گردد. البته شایان ذکر است که این موضوع به بودجه‌ای که شما برای نوسازی در نظر گرفته‌اید، بستگی خواهد داشت.

نمای ساختمان و نوسازی آن

در بازسازی آپارتمان باید نمای ساختمان را با استفاده از متریال مناسب و با کیفیت نیز نوسازی کرد. از آنجا که نمای ساختمان تاثیر بسزایی در دید افراد و خود کارفرما دارد، بنابراین باید به آن توجه ویژه‌ای شود و با استفاده از سلیقه کارفرما به نوسازی آن پرداخت.

رعایت اصول ساخت و ساز

در بازسازی آپارتمان باید به اصول ساخت و ساز پایبند بود تا ساختمان ایمنی و پایدار بوده و از نظر فنی و ساختاری نیز مطابق با آیین نامه‌های وضع (آیین نامه‌های مقررات ملی ساختمان ایران) باشد. در واقع استفاده از این آیین نامه‌ها برای مقاوم سازی و نوسازی آپارتمان از لحاظ سازه‌ای انجام خواهد گرفت.

 اصول ساخت و ساز
بررسی رعایت اصول ساخت و ساز

اهداف بازسازی آپارتمان

اصول بازسازی آپارتمان اهداف مختلفی را به دنبال دارد که در زیر به این اهداف اشاره می‌کنیم:

 • افزایش ایمنی ساختمان
 • بهبود کیفیت ساختمان
 • افزایش راحتی و سلامت ساکنین
 • بهینه‌سازی مصرف انرژی و بهره‌وری
 • افزایش ارزش ملک
 • بهبود ظاهر ساختمان

بازسازی آپارتمان باید با رعایت اصول فنی، اجتماعی، اقتصادی و محیطی صورت گیرد تا بهبود کیفیت زندگی ساکنین و یا کارفرما افزایش یابد.

 بازسازی آپارتمان
آشنایی با اهداف بازسازی آپارتمان

مزایای بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان مزایای بسیاری را به همراه دارد که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • هزینه‌ای مقرون به صرفه به جای خرید آپارتمان یا خانه‌ای جدید
 • طراحی مجدد خانه به سلیقه و مورد دلخواه کارفرما
 • ایجاد تنوع و زیبایی در آپارتمان و خانه
 • مقاوم سازی بناها و ساختمان‌ها
 • استفاده از طراحی‌های نوین و مدرن
بررسی مزایای بازسازی آپارتمان
آشنایی با مزایای بازسازی آپارتمان

هزینه بازسازی آپارتمان به صورت اصولی

بازسازی اصولی آپارتمان‌‌ها و ساختمان‌ها به عوامل و موارد مختلفی بستگی دارد. در واقع این هزینه توسط کارفرما به گروه مهندس مورد نظر پرداخت خواهد شد و آن‌ها متریال مرتبط را تهیه خواهند کرد و بازسازی آپارتمان را انجام می‌دهند. اما به دلیل نوسانات قیمت بازار در مصالح، همیشه قیمت بازسازی ساختمان‌ها یکسان نخواهد بود و به برآورد و محاسبه نیاز دارد! برای برآورد هزینه بازسازی آپارتمان‌ها، مهندسان چک لیستی را آماده می‌کنند و بر اساس کارهایی که قصد انجام آن‌ها را دارید، هزینه بازسازی اصولی را برآورد خواهند کرد. هزینه بازسازی آپارتمان‌ها و ساختمان‌های فرسوده به شرح زیر است:

 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه حمل و نقل نخاله‌های به جا مانده
 • هزینه تعمیرات
 • هزینه تغییر دکوراسیون
 • هزینه مجریان، پیمانکاران
 • هزینه کارگران و نیروهای حضور یافته در پروژه بازسازی
سخن پایانی

اصول بازسازی آپارتمان‌ها بحثی بسیار گسترده‌تر از موارد ذکر شده در این مطلب می‌باشد. در این مقاله سعی شد تا این اصول را به صورت بسیار کلی مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان چشم‌اندازی مناسب نسبت به بازسازی آپارتمان‌ها و ساختمان‌های فرسوده پیدا کنید. بنابراین به شما توصیه می‌نماییم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازسازی ساختمان و همچنین انجام نوسازی و بازسازی اصولی آپارتمان‌ و ساختمان خود، به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان و مشاوران مجموعه ما مشورت نمایید.

سوالات متداول

 1.  آیا بازسازی آپارتمان باعث افزایش قیمت ملک می‌شود؟
  بله، در بسیاری از موارد، بازسازی آپارتمان می‌تواند باعث افزایش قیمت ملک شود. این افزایش قیمت به دلیل بهبود کیفیت ساختمان و زیبایی آن خواهد بود.
 2. آیا برای انجام بازسازی خانه به مهندسان و متخصصان نیاز است؟
  بله، انجام بازسازی آپارتمان و مقاوم سازی آنها باید تحت نظر مهندسان عمران، صنایع، معماران، مهندسان تاسیسات برقی و مکانیکی و … انجام شود.
چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *