توری پشت سنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

به طور قطع شما نیز تاکنون نام توری پشت سنگ را شنیده‌اید. اگر می خواهید بدانید توری پشت سنگ چیست در واقع توری پشت سنگ، یک وسیله بسیار رایج در صنعت ساختمان سازی است که از آن در تولید سنگ‌های ساختمانی استفاده می‌شود. در واقع از توری پشت سنگ به منظور افزایش مقاومت سنگ‌های ساختمانی که تحت فشار بالایی هستند، استفاده می‌شود. بنا به عبارتی دیگر این توری‌ها می‌توانند مقاومت سنگ‌های ساختمانی را افزایش داده و بعلاوه قابلیت چسبندگی سنگ‌های ساختمانی را نیز بیشتر کنند. از توری پشت سنگ در طراحی سنگ‌های ساختمانی استفاده می‌شود تا بدین ترتیب کیفیت سنگ را نیز افزایش دهند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی توری پشت سنگ و همچنین کاربرد آن بپردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

توری پشت سنگ چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی جامع از این که توری پشت سنگ چیست ارائه دهیم، باید اشاره نماییم که توری پشت سنگ یا توری اپوکسی نوعی وسیله برای افزایش مقاومت سنگ‌های ساختمانی است که ساختاری مشبک دارند و از رشته‌های نازک کامپوزیتی طراحی و ساخته شده‌اند. استفاده از توری پشت سنگ در تولید بسیاری از سنگ‌های ساختمانی کاربرد دارد. از این توری ها در بازسازی ساختمان هم استفاده می شود. شایان ذکر است که استفاده از این توری‌ها باعث بهبود مقاومت و افزایش استحکام سنگ‌های ساختمانی می‍شود. معمولاً این توری‌ها در محل کارخانه تولید سنگ همراه با رزین‌های اپوکسی در پشت سنگ‌ها نصب خواهند شد.

مزایای استفاده از توری پشت سنگ در سنگ‌های ساختمانی:

استفاده از توری پشت سنگ، مزایای بی‌شماری دارد که دانستن این مزایا می تواند به شما در دانستن توری پشت سنگ چیست کمک کند که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • وجود توری پشت سنگ در سنگ‌های ساختمانی سبب افزایش مقاومت فیزیکی سنگ می‌شود.
 • این توری‌ها سبب می‌گردند که سطح پهن اما نازک سنگ در مقابل فشارهای مکانیکی استحکام بالاتری داشته باشد.
 • استفاده از توری‌های پشت سنگ می‌تواند میزان چسبندگی سنگ در هنگام نصب شدن بر روی سطوح ساختمانی را به طرز بسیار عجیبی افزایش دهد.
 • این توری‌ها بسیار سبک بوده و از جنس فایبرگلاس می‌باشند.
  حضور توری پشت سنگ از جنس کامپوزیت الیاف شیشه‌ای باعث ایجاد ساختاری یکپارچه در قطعات سنگی خواهد شد.
 • توری پشت سنگ می‌تواند مقاومت سنگ را در برابر رطوبت افزایش داده و بدین ترتیب سنگ نصب‌ شده تحت تاثیر رطوبت و یا جریان آب مقاومت خوبی خواهد داشت و به راحتی از جای خود به اصطلاح بلند نمی‌شود.
 • توری پشت سنگ می‌تواند مقاومت کششی سنگ را تا حد بسیار بالایی افزایش دهد.
 • به خاطر داشته باشید که سنگ‌های فرآوری شده یا ساخته شده با توری پشت سنگ یا همان مش فایبرگلاس تحمل بالاتری در مقابل فشارهای مستقیم و دائمی دارد.
 • توری پشت سنگ می‌تواند مقاومت سنگ در برابر عوامل شیمیایی مخرب را نیز افزایش دهد. در واقع این توری‌ها مانع از تماس با مواد تهاجمی مانند اسیدها و بازها می‌شود.
 • برای افزایش مقاومت حرارتی سنگ‌ها، بهتر است که از توری پشت سنگ استفاده شود.
 • توری پشت سنگ یا مش فایبر گلاس باعث می‌شود که سنگ در برابر انبساط و انجماد نیز استحکام و یکپارچگی بیشتری را از خود نشان دهد.

احتمال شکسته شدن سنگ را کاهش می‌دهد.
شرایط نصب و ماندگاری سنگ بر روی ملات‌ها مانند سیمان را ارتقا می‌بخشد.

مزایای استفاده از توری پشت سنگ در سنگ‌های ساختمانی

چرا توری‌های پشت سنگ را از جنس فایبر گلاس تهیه می‌کنند؟

تا الان تا حدودی با پاسخ توری پشت سنگ چیست آشنا شدید همان‌گونه که اشاره شده است، برای تولید توری‌های پشت سنگ، معمولا از فایبر گلاس استفاده می‌کنند. به دلیل آنکه فایبرگلاس هیچ گونه تاثیری در وزن و ضخامت سنگ نخواهد داشت و همچنین می‌تواند قابلیت‌های فیزیکی و مقاومت مکانیکی آن را به راحتی افزایش دهد. چنین ساختاری در مقابل فشارهای سنگین مکانیکی و یا ضربه‌های ناگهانی بسیار مقاوم خواهد بود و از همه مهم‌تر دچار شکستگی نمی‌شود.

اهمیت استفاده از توری پشت سنگ در سنگ‌های ساختمانی:

سنگ‌های ساختمانی یکی از گران‌ترین و پر اهمیت‌ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آید که می‌تواند برای نما و ظاهر ساختمان و حتی پی ریزی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در واقع سنگ‌های ساختمانی انواع و اقسام بسیار مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها کارایی خاص خود را دارد. نکته بسیار مهمی که در خصوص سنگ‌های ساختمانی باید بدانید، این است که هر چه سنگ‌های ساختمانی بزرگ‌تر شود، نصب آن راحت‌تر و ساده‌تر خواهد شد و صد البته ظاهر کار نیز زیباتر می‌شود. اما برای سنگ کاری ساختمان استفاده از ملات و همچنین چسبندگی سنگ نیز بسیار مهم است. در غیر این صورت سنگ‌های پهن زیر فشار سنگین وزن خودشان یا بر اثر بارگذاری ممکن است دچار شکستگی شوند. به همین دلیل است که از توری پشت سنگ برای حفاظت از سطوح سنگ‌کاری شده استفاده خواهد شد.

کاربرد توری پشت سنگ:

تاکنون در خصوص مزایا و اهمیت استفاده از توری پشت سنگ، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم. اکنون قصد داریم تا به بررسی کاربرد این توری‌ها بپردازیم.
به صورت کلی از توری یا مش فایبر گلاس در ساخت و ساز سازه‌ها استفاده می‌شود. این توری‌ها علاوه بر تولید سنگ‌های فرآوری شده، در امور دیگر ساختمانی مانند موارد ذکر شده در زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تقویت بتن
 • تقویت سیمان
 • کف سازی در بناها
 • سیمان کاری و گچ کاری
 • عایق کاری سازه‌ها در برابر حرارت (بدون در نظر گرفتن ارتفاع سازه)
 • تقویت کف سازه ها در سطوح ناپایدار
 • تقویت دیوارها و از بین بردن آسیب‌های فیزیکی مانند ترک در ساختار بیرونی دیوار
 • تقویت گچ به کار رفته در سقف بناها
 • پایدارسازی دیوار در برابر جا به جایی‌های ناشی از ارتعاشات لرزه‌ایی و …

نکات بسیار مهم:
نصب توری یا مش فایبر گلاس برای انجام امور ساختمانی بسیار سریع و راحت است و امری زمان‌بر نخواهد بود.
توجه داشته باشید برای تثبیت توری فایبرگلاس بر روی دیوارها باید قوانین نصب خاصی وجود دارد.
به هنگام نصب این توری‌ها باید ویژگی‌های آن نیز در نظر گرفته شود. به صورت کلی ویژگی‌های این محصول پرکاربرد، وابسته به نوع استفاده و محل نصب آن می‌باشد.
یکی از پرکاربردترین کارایی توری پشت سنگ که در بسیاری از امور ساختمانی دیده می‌شود، استفاده از آن برای تقویت گچ کاری دیوارها در سازه‌ها خواهد بود.
در صورتی که دیوار دارای سطوح ناهموار باشد و یا نیاز باشد تا ضخامت به کار رفته از گچ بر روی دیوار افزایش یابد می‌توان به راحتی از این محصول استفاده کرد.

کاربرد توری پشت سنگ

سخن پایانی:

توری پشت سنگ در انجام کارهای ساختمانی کاربردها و مزایای بسیار گوناگونی دارد. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این نوع از توری‌ها به وبسایت ما مراجعه فرمایید.

سوالات متدوال

توری پشت سنگ باعث افزایش ماندگاری سنگ و همچنین پیشگیری از فرسودگی انواع سنگ خواهد شد.

بله. این توری‌ها عایقی مناسب در برابر جریان الکتریسیته محسوب می‌شوند.


توری های استاندارد فرم پذیر نیز هستند. بنابراین این توری‌ها باید قابلیت فرم گیری هر نوع سطح با هر میزان انحنا را داشته باشند.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *