رامکا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فهرست مطالب

همه معماران و پیمانکاران در تلاش هستند تا از روش های مختلفی به مقاوم سازی سازه ها بپردازند. شاید بخواهید بدانید برای رسیدن به این هدف نقش رامکا چیست و چگونه می تواند به مستحکم تر شدن ساختمان ها کمک کند؟ این وسیله که در حقیقت یک میلگرد فولادی می باشد، فاصله بین قالب و میلگرد بتن را مشخص می کند. این میلگرد در حالت کلی تلاش می کند تا ستون های سازه در یک راستا ساخته شوند.

رامکا چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

برای این که بدانید رامکا چیست؟ باید بگوییم که این وسیله در حقیقت یک نمونه میلگرد می باشد. این میلگرد فولادی به صورت آجدار ساخته می شود و برای مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهند تیر ها و ستون های بتنی را به صورت هم راستا با هم بسازند. طول این میلگرد باید برابر با طول ستون مورد نظر باشد و ضخامت آن معمولا با میلگرد ۱۰ و یا ۱۲ مساوی می باشد. با استفاده از این وسیله می توان ستون های یک طبقه از سازه را به صورت هم راستا با هم ساخت .
علاوه بر آن، این نوع میلگرد ها برای هم سو کردن ستون ها در طبقه های مختلف ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پس از آن که آرماتوربندی های سازه تکمیل شد، این میگرد را به دور مش می بندند و این امر سبب صاف شدن ستون می شود. این محصولات اجازه نمی دهند که ستون ها کج شده و منحرف شوند و از این طریق به افزایش استحکام سازه ها کمک می کنند. تعداد رامکا و جنسی که انتخاب می کنید در هزینه بازسازی ساختمان در تهران  برای شما موثر خواهد بود.

انواع میلگرد رامکا

برای این که بدانید رامکا چیست؟ بهتر است که با انواع این نوع میلگرد ها بیش تر آشنا شوید. در حالت کلی این محصول را در دو نوع فلزی و بتنی تولید می کنند. نمونه های فلزی که با استفاده از میلگرد ها تولید می شوند دارای انواع مختلفی هستند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • تقویت کننده ورق فلز
  این نوع رامکا ها را با استفاده از ورق تولید می کنند و بیش تر برای تقویت راه پله و سقف ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • رامکا با فولاد ضد زنگ
  اگر به دنبال یک نمونه رامکای بسیار مقاوم و پایدار هستید که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد، این محصول می تواند گزینه مناسبی باشد.
 • رامکا با فولاد کربنی
  این نمونه از رامکا بیش تر در محیط های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول که به میله سیاه نیز معروف است، بسیار کاربردی و پر طرفدار می باشد.
 • رامکا با روکش اپوکسی
  این نمونه از رامکا از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است و همین امر سبب می شود تا در محیط های مختلفی مانند آب و نمک ها بتوان از این محصولات استفاده کرد.

انواع میلگرد رامکا

مزایای استفاده از میلگرد رامکا

برای پاسخگویی به سوال رامکا چیست؟ بهتر است که با مزایای این میلگرد ها نیز بیش تر آشنا شویم. استفاده از این نوع میلگرد ها می تواند با مزیت های زیادی همراه باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • مقاوم شدن سازه در برابر انبساط حرارتی
 • تقویت بدن
 • افزایش استحکام سازه
 • کاهش ضخامت
 • هم راستا نگه داشتن ستون ها
 • کنترل کردن نیرو های برشی

برای این که این میلگرد ها بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند باید در هنگام نصب آن ها دقت بالایی داشته باشید و به صورت کاملا اصولی آن ها را متصل کنید. همچنین دقت داشته باشید که اجرای آن باید به صورت یکپارچه انجام گیرد و هیچ گونه درزی ایجاد نشود. در محیط های مرطوب نیز نباید از نمونه های فولادی این محصولات استفاده کنید زیرا احتمال خوردگی میلگرد و در نتیجه آسیب دیدگی ستون به شدت بالا می رود.

راهنمای نصب رامکای فولادی

پس از آن که متوجه شدید رامکا چیست؟ حال بهتر است بدانید که از این نوع میلگرد ها در موارد مختلفی استفاده می کنند و نحوه نصب آن ها در هر یک از قسمت های سازه با هم متفاوت می باشد.

 • نصب رامکا در دیوار برشی
  معمولا در هر ۵۰ سانتی متر از دیوار برشی، یکی از این نوع میلگرد ها نصب می شود و آن ها را در کنار بولت ها قرار می دهند. این کار سبب می شود تا از کاهش ضخامت دیوار ها جلوگیری شود و هر دیوار برشی با ضخامتی استاندارد ساخته شود.
 • نصب رامکا در ستون
  برای نصب میلگرد در این شرایط ابتدا محل تلاقی ستون با کف ساختمان را تعیین می کنند، سپس ده سانتی متر از آن فاصله گرفته و بالا می آیند و این نوع میلگرد را نصب می کنند. حال در هر یک از این مکان ها ۴ میلگرد به ارتفاع ستون ها نصب می کنند تا از این طریق ستون هایی صاف و هم راستا ایجاد شوند.
 • نصب رامکا در چاه آسانسور
  یکی دیگر از موارد استفاده از این نوع میلگرد ها در چاه آسانسور می باشد. این میلگرد را در کف چاه و طول نوار سقف نصب می کنند و با این کار ابعاد چاه آسانسور را کنترل می کنند.

راهنمای نصب رامکای فولادی

کلام آخر

برای افزایش استحکام و پایدار سازی سازه ها از ابزار ها و روش های مختلفی استفاده می کنند. یکی از برترین نمونه از این وسایل، میلگرد های رامکا می باشد. در این مقاله به شما گفتیم که رامکا چیست؟ و استفاده از آن چه مزیت هایی دارد. این نوع میلگرد ها بیش تر برای هم راستا کردن ستون ها در طبقات مختلف سازه مورد استفاده قرار می گیرند که این امر در نهایت سبب افزایش مقاومت ساختمان ها می شود. این محصول را در انواع مختلفی تولید می کنند تا در موارد گوناگونی بتوان از آن ها استفاده کرد.

سوالات متدوال

خیر، این وسیله نمی توانند جایگزین مناسبی برای این میلگرد رامکا باشد زیرا به درستی به قالب نمی چسبد و ممکن است در حین بتن ریزی جا به جا شود.

در این شرایط باید رامکای ستون اول را به رامکای آخر وصل کنید و سپس به اجرای آن در ستون های میانی بپردازید.

این نوع رامکا ها بیش تر برای مکان های ساحلی و مناطق مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند. در بقیه مکان ها بهتر است که از نمونه های فلزی این رامکا ها استفاده کنید.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *