تاریخچه سقف عرشه فولادی

فهرست مطالب

تاریخچه سقف عرشه فولادی چه فراز و نشیب هایی داشته است؟ در حوزه ساخت و ساز همواره پیشرفت و نو آوری را می توان مشاهده کرد زیرا علم و فناوری روز، یکی از چاشنی های اصلی این حوزه است. اگر کمی به عقب تر برگردیم یعنی به سال ۱۷۴۳ میلادی، متوجه می شویم که طرح و تولید اولیه مختص به آقای پل مالوین است. آقای پل مالوین شیمیدان فرانسوی می‌باشد که توانست پوشش مناسبی بر روی آهن به وجود آورد و مقاومت آن را به طور قابل توجهی افزایش بدهد( این پوشش از طریق مواد مذاب خاصی به دست می آید).
ادامه دهنده این راه آقای هنری پالمر در سال ۱۸۲۰ بود. آقای پالمر از طریق پوشش‌دار کردن آهن توانست، پوشش گالوانیزه را به وجود آورد. ویژگی‌های ملموس و مهم پوشش گالوانیزه کم وزن بودن، قدرت و مقاومت بالا در برابر خوردگی و همچنین اجرای آسان است. به دلیل ویژگی‌های خیلی خوبی که این نوع ورق پوشش دهنده ارائه کرد، به مرور زمان به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساخت و ساز تبدیل شد. استفاده از این ورق در کشورهای شیلی، نیوزیلند، استرالیا، هندوستان، ایالات متحده و انگلستان کم کم رونق زیادی پیدا کرد.

سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف عرش فولادی به دلیل استفاده از موادی مانند ورق فولادی گالوانیزه و برش گیرها نام گذاری شده است. جالب است بدانید، ویژگی که باعث شده تا سقف عرشه فولادی با دیگر سقف‌ های مدرن تمایز داشته باشد، همین استفاده از ورق های فولادی گالوانیزه و اجزای تشکیل دهنده آن است. اگر بخواهیم عملیات اجرایی این سقف را انجام دهیم باید از روش آرماتوربندی و بتن ریزی استفاده کنیم.
نکته: یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی در ساختمان سازی، تیرهای فرعی هستند که در لا به لای تیرهای اصلی قرار گرفته‌اند.

سقف عرشه فولادی چیست

مقایسه وزن عرشه فولادی با سایر سقف ها

اگر بخواهیم سقف عرشه فولادی را از نظر وزن با سایر سقف‌ها مقایسه کنیم، متوجه می شویم که از وزن بسیار پایینی برخوردار هستند. این یک مزیت بسیار مهم و قابل توجه است که در ساختمان سازی بسیار حائز اهمیت می باشد. به معنای واضح تر اینکه اگر بلاهای طبیعی مانند زلزله اتفاق بیفتد؛ عرشه فولادی به سادگی می تواند استحکام خود را حفظ کند. در نتیجه، زلزله به ساختمان‌هایی که دارای استحکام بالایی هستند، نیروی کمتری وارد می‌کند.
بنابراین، چنین استنباط می شود که نیروی زلزله رابطه مستقیمی با وزن ساختمان دارد و هر چقدر وزن ساختمان کمتر باشد به معنای این است که استحکام بیشتری دارد و از آسیب‌ها و خسارت‌های ناشی از زلزله مصون می ماند. یکی دیگر از مزیت‌های چشمگیر سقف عرشه فولادی سرعت عملی است که در پروژه ساخت و ساز ساختمانی شما به وجود می‌آورد. به دلیل سبکی و اجرای نسبتا راحت آن، سرعت عمل قابل توجهی در روند کاری شما ایجاد می شود. بنابر این موضوعات، برای بازسازی خانه های قدیمی می توانیم از این سقف ها در خانه استفاده کنیم.

نیاز به طراحی و دکوراسیون داخلی دارید؟

شما می‌توانید با شرکت چکاد دیزاین تماس بگیرید تا به شما در مشاوره و استعلام قیمت طراحی دکوراسیون داخلی کمک کنند.

طراحی داخلی خانه

کاربرد گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل

در سقف عرشه فولادی چیزی به اسم قالب بندی در ساخت و ساز وجود ندارد زیرا در هنگام انجام عملیات و استفاده از سقف عرشه فولادی در ساخت و ساز، از گالوانیزه ذوزنقه‌ای بدون میلگرد استفاده می کنند.
در واقع این گالوانیزه ذوزنقه ای شکل همان قالب بندی‌هایی هستند که شما نیاز دارید. به همین دلیل استفاده از آنها باعث افزایش سرعت در روند ساخت و ساز ساختمان می‌شود. همچنین شما به هیچ وجه نیاز به پوک ریزی یا کف سازی ندارید زیرا این سازه از طریق بتن ریزی با سطح هموار و یکپارچه انجام می‌شود.
با استفاده از سقف عرشه فولادی، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها انجام می گیرد. هنگامی که روند پروژه ساختمانی به سرعت انجام می‌شود، هزینه های مضاعف نیز کاهش یا از بین می روند.

مطالب دیگر: هزینه بازسازی ویلا قدیمی

مراحل اصولی در اجرای سقف عرشه فولادی

کاربرد سقف عرشه فولادی

پس از آشنایی با تاریخچه سقف عرشه فولادی، بهتر است نگاهی به نحوه اجرا و استفاده از این نوع سقف بیاندازیم. در روند اجرای عرشه فولادی باید مراحل متعددی را پشت سر بگذارید تا بتوانید یک سقف بی عیب و نقص و اصولی را به اجرا در آورید. مراحلی که باید طی شود به شرح زیر می باشد:
• انتقال به طبقات و دپو
در ابتدا ورقه های کامپوزیت دپو می شوند. دپو شدن به معنای انبار شدن مواد خام است. دپو شدن نقش بسیار مهمی در کاهش ریسک‌های ایمنی ایفا می کند. به طور مثال این کار باعث کاهش سقوط کارگران از ارتفاع و غیره می شود، همچنین باعث کاهش آسیب رساندن به محیط زیست می گردد. علاوه بر این، کاهش ترددها، پایین آمدن هزینه ها و جلوگیری از نامرغوب بودن و بی کیفیت بودن مصالح ساختمانی را نیز به همراه دارد.
بعد از دپو شدن ورقه‌ها، آنها را به طبقات ساختمانی انتقال می دهند. برای انجام این کار از بالابر استفاده می کنند و نیروی انسانی هیچ‌ گونه دخالتی در انجام این امور ندارد.
• جای گذاری عرشه
ویژگی مثبت این عرشه ها گیره های نر و ماده ای هستند که بر روی آنها قرار داده شده است. این گیره ها به راحتی به یکدیگر چفت می شوند. چفت شدن آنها باعث آسودگی خیال کارگران ساختمانی می شود زیرا میتوانند به راحتی و بدون ترس از سقوط بر روی آنها تردد داشته باشند.
• گل میخ و میلگردها
اگر بخواهیم دو جز اصلی عرشه فولادی را نام ببریم، گل میخ و میلگرد ها قطعا جزو آن دو جز اصلی هستند. برای نصب و وصل شدن میلگرد ها به عرشه فولادی باید از گل میخ استفاده کنیم. این امر تاثیر بسزایی در کاهش وزن تیرهایی دارد که مورد استفاده قرار گرفته اند.
• ریختن بتن
مرحله نهایی برای به اجرا در آوردن سقف عرشه فولادی بتن ریزی است. بتن ریزی زمانی انجام می شود که شما میلگردها را به صورت مرتب و اصولی از طریق گل میخ ها به یکدیگر وصل کرده باشید. با انجام بتن ریزی سطح صاف و مرتبی را ایجاد می کنید، همچنین هوای اضافی به سرعت خارج می شود.

سخن پایانی

در این مطالب تلاش کردیم تا درباره تاریخچه سقف عرشه فولادی، اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما کاربران محترم قرار بدهیم. همچنین راجع به مزیت ها، کاربرد و سایر موضوعات مرتبط صحبت کردیم تا شما عزیزان بتوانید با دید باز تری به این موضوع مهم در ساخت و ساز توجه کنید.

سوالات متداول

  1. یک ساز و کار جدید و به روز است که از ورقه های گالوانیزه تهیه شده و بر روی ورقه های بتن ریخته می شود. البته برای استحکام بیشتر در بین آنها شبکه ای از آرماتور استفاده می کنند.
  1. تصوراتی که معماران از محدودیت هایی که می توانند داشته باشند. در این فضا تنها محدودیت، نحوه تفکر و طرز فکر افراد برای کار در این فضا و با هیچ نوع محدودیت دیگری مواجه نخواهند بود.
  2.  
  1. فواید سقف عرشه فولادی مرکب چیست؟ این سقف دارای فواید بسیار زیادی است؛ از جمله: روند سرعت کار را بیشتر می کند، وزن سبکی دارد، ساخت آن آسان است و ایمنی بسیار خوبی را شامل می شود.
چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *