لاک پارکت چیست؟

فهرست مطالب

پارکت ها یکی از پر طرفدار ترین نمونه از کفپوش های موجود در بازار می باشند که بسیار زیبا و چشم نواز هستند. اگر خانه و یا مکان های تجاری خود را با این نوع کفپوش پوشانده اید، بهتر است بدانید لاک پارکت چیست این محصول بیش تر برای افزایش مقاومت و طول عمر پارکت ها مورد استفاده قرار می گیرند و در مکان های مختلف می توانید از آن ها استفاده کنید. برای شناخت بیش تر با این محصول کافیست که تا انتها همراه ما باشید.

لاک پارکت چیست؟

می خواهید بدانید لاک پارکت چیست؟ این محصول یک ماده شفاف می باشد که بر روی سطح کفپوش ها قرار گرفته و باعث زیبا تر دیدن شدن پارکت ها می شود. این نوع لاک ها را با استفاده از ماده پلی یورتان تولید می کنند و علاوه بر براق تر شدن کفپوش در افزایش مقاومت و دوام آن ها نیز بسیار موثر می باشد. این محصولات را در انواع مختلفی تولید می کنند، برخی از آن ها در برابر اشعه UV خورشید مقاوم هستند و بعضی دیگر از نمونه ها براق و یا مات می باشند.
نحوه استفاده از آن ها نیز بسیار ساده می باشد. برای این کار کافیست که سطح پارکت را کاملا تمیز کرده و خشک نمایید. در مرحله بعد لاک را با استفاده از یک غلطک بر روی کفپوش پخش کرده و سطحی صاف و یکدست ایجاد کنید. این کار می تواند در افزایش مقاومت کفپوش ها بسیار موثر باشد و از خراب شدن آن ها جلوگیری می کند.

نحوه لاک زدن پارکت ها

برای پاسخگویی به سوال لاک پارکت چیست؟ بهتر است که با نحوه لاک زدن این محصولات نیز بیش تر آشنا شویم. برای این کار بهتر است ابتدا پارکت ها را تعمیر کرده و در صورت نیاز برخی از تایل ها را تعویض نمایید. ترک خوردگی را با فیلر های مخصوص چوب بپوشانید و سپس سطح پارکت ها را به طور کامل تمیز کرده و خشک نمایید.
لاک را بر روی پارکت ها ریخته و با یک غلطک مخصوص آن را صاف و یکدست کنید. بهتر است تا مدتی بعد از لاک زدن بر روی پارکت ها راه نروید و تا ۸ ساعت سطح را نشویید. همچنین بهتر است که ۲۴ ساعت بعد دوباره کمی لاک را شارژ کنید تا سطحی کاملا مقاوم و یکدست ایجاد شود. انجام لاک پارکت جزو اصول طراحی و دکوراسیون داخلی است که به جذاب تر شدن خانه شما کمک زیادی می کند.

نحوه لاک زدن پارکت ها

تفاوت لاک و روغن برای پارکت ها

حال که متوجه شدید لاک پارکت چیست؟ بهتر است بدانید که برای پوشش دهی روی سطح پارکت ها به غیر از لاک از مواد دیگری مانند روغن نیز استفاده می کنند. این دو ماده با هم تفاوت داشته و تاثیرات مختلفی بر روی پارکت ها می گذارند. مهم ترین نمونه از این تفاوت ها عبارتند از:

  • لاک ها سطح براقی بر روی این نوع کفپوش ها ایجاد می کنند این در حالی است که روغن ها سطح را مات می کنند.
  • روغن ها فقط از سطح بیرونی این کفپوش ها محافظت می کنند این در حالی است که لاک ها علاوه بر سطح بیرونی، از لایه مرکزی نیز محافظت می کنند.
  • این لاک ها در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم می باشند، این در حالی است که روغن ها در برابر رطوبت بسیار آسیب پذیر بوده و مقاوم نمی باشند.
  • روغن ها در برابر خراشیده شدن مقاوم تر بوده و در طول زمان سطحی صاف و یکدست بر روی پارکت ها ایجاد می کند. این در حالی است که لاک ها خیلی سریع خراشیده می شوند و در برابر این آسیب فیزیکی مقاوم نمی باشند.
  • مقاومت و استحکام لاک ها بیش تر می باشد و می توانند سبب افزایش طول عمر پارکت ها شوند. این در حالی است که روغن ها بعد از چند سال استفاده باید تعویض شوند.

تفاوت لاک و روغن برای پارکت ها

کلام آخر

در این مقاله به سوال لاک پارکت چیست؟ پاسخ دادیم و به شما گفتیم که این محصول می تواند در افزایش زیبایی و مقاومت پارکت ها بسیار موثر باشد. این محصول را در انواع و نمونه های مختلفی تولید می کنند از این رو برخی از آن ها در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم می باشد و بعضی دیگر از نمونه ها براق بوده و یا این که مات هستند. این محصولات در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند و سبب افزایش طول عمر پارکت ها می شوند. از این که تا پایان همراه ما بودید بی نهایت سپاسگزاریم و امیدواریم که از مطالعه مقاله لذت برده باشید.

سوالات متدوال

این محصولات را در انواع مختلفی تولید می کنند، برخی از آن ها بر پایه آب هستند و نوع دیگری از این لاک ها اکریلیک می باشند. نوع سوم این لاک ها نیز نیتروسلولز می باشند که هر یک از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

این نوع لاک ها بی بو و بسیار با دوام هستند، سریعا خشک می شوند و برای مدت زمان پنج سال می توان از آن ها استفاده کرد.

این نوع محصولات در کنار مزایای زیادی که دارند، خراش را به سرعت نمایش می دهند. در حقیقت این ماده در برابر خراش ها مقاوم نیست و راحت زخم می شود.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *