نحوه مقاوم سازی بتن چگونه است ؟

فهرست مطالب

بتن یکی از پرکاربردترین مصالح برای ساخت و ساز سازه‌های مختلف می‌باشد که از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. ممکن است برای شما عجیب باشد که این متریال مستحکم، چرا به مقاوم سازی نیاز دارد؟! آیا سازه‌های بتنی بعد از مدتی نیاز به مقاوم سازی دارند؟! برای پاسخ به این قبیل سوالات، باید اشاره داشت که بسیاری از سازه‌های بتنی و بتن آرمه، بنا به دلایل متفاوتی از جمله خطا در حین طراحی، خطا در حین اجرا، تغییر کاربری سازه و همچنین از دست رفتن بخشی از ظرفیت سازه و … به مقاوم سازی نیاز پیدا می‌کنند. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نحوه مقاوم سازی بتن بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مقاوم سازی چیست؟

به طور قطع شما نیز تاکنون اصطلاح نحوه مقاوم سازی بتن را شنیده‌اید و یا با آن آشنایی دارید. مقاوم سازی در علم مهندسی عمران به معنای افزایش مقاومت یک سازه در برابر نیروهای وارد بر آن سازه و همچنین عوامل محیطی (به خصوص عوامل محیطی مخرب) می‌باشد. از آنجا که کشور عزیزمان ایران یک کشور لرزه خیز به شمار می‌آید، بنابراین مقاوم سازی سازه‌ها در برابر زلزله و مواردی از این قبیل، اهمیت بسزایی دارد. در بازسازی ویلا ، ساختمان و … مقاوم سازی بتن عامل تاثیر گذاری است. به صورت کلی نیز مقاوم سازی و یا افزایش مقاومت یک سازه یکی از موضوعات بسیار مهم و حیاتی برای کاهش خطرات تخریب سازه در برابر زلزله و یا بارگذاری‌های مختلف می‌باشد.
با استفاده از روش‌های مختلف مقاوم سازی سازه‌ها، ساختمان‌های موجود در سطح شهر با هزینه‌ای کاملا مقرون به صرفه در برابر شرایط و عوامل نامطلوب مقاوم سازی خواهند شد. همین موضوع می‌تواند در شرایط حساس، باعث نجات جان شهروندان شود!
می‌توان اذعان داشت که بسیاری از سازه‌ها و ساختمان‌های بتن آرمه که در سرتاسر دنیا طراحی و ساخته می‌شوند، در اثر تماس با سولفات‌ها، کلریدها و سایر عوامل خورنده، آسیب‌های شدیدی خواهند دید. بنابراین برای حفظ جان و مال افراد و همچنین کاهش خطرات ناشی از عوامل مخرب، نیاز است که مقاوم سازی، مرمت و ترمیم سازه‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شود.

مقاوم سازی چیست؟

چرا سازه‌های بتنی به مقاوم سازی نیاز دارند؟!

بسیاری از سازه‌هایی که امروزه در سرتاسر شهرها ساخته می‌شود، سازه‌های بتنی هستند. به صورت کلی بتن یکی از پر کاربردترین و پر مصرف‌ترین متریال در ساختمان سازی است. سازه‌های بتنی اگر طراحی مناسبی داشته باشند (طراحی دقیق) و همچنین اجرای این سازه‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شود، از مقاومت بسیار مطلوبی برخوردار خواهند بود. اما همیشه روش‌های اجرای سازه و حتی طراحی برخی از سازه‌ها بی نقص نیست! در این صورت است که اگر راهکارهایی برای رفع نقص‌ها در نظر گرفته نشود، سازه ممکن است با شرایط نامطلوبی مواجه گردد. از جمله دلایل آنکه یک سازه بتنی، ممکن است به مقاوم سازی نیاز داشته باشد، می‌توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • کیفیت بد بتن
 • آرماتور گذاری نامناسب
 • اجرای بد بتن ریزی
 • مصالح نامرغوب
 • خطاهای طراحی
 • خطاهای اجرایی
 • افزایش بار سازه
 • وجود شرایط مخرب و خطر زلزله و …

به صورت کلی طراحی سازه‌های بتنی و سازه‌های فلزی، بر اساس آیین نامه‌های موجود انجام می‌شود. در واقع این آیین نامه‌ها روش طراحی و نکات مربوط به آن را در اختیار مهندسان عزیز قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند سازه‌ها را بر اساس معیارهای مهندسی در بهترین حالت ممکن طراحی کنند. بسیاری از سازه‌های بتن‌آرمه موجود که بر اساس قوانین آئین‌نامه‌های قبل از سال ۱۹۷۰ طراحی و اجرا گردیده‌اند، ممکن دارای ضعف‌های خاصی مانند جزئیات ضعیف آرماتورگذاری باشند. این موضوع می‌تواند مشکلات متعددی مانند ظرفیت تغییر مکان جانبی پایین، قابلیت استهلاک انرژی پائین، کاهش مقاومت و … را برای سازه به همراه داشته باشد. با توجه به این موارد ذکر شده مقاوم سازی بتن یا سازه‌های بتنی، نقش بسیار مهمی را در پایداری سازه‌ها ایفا می‌نمایند.

چرا سازه‌های بتنی به مقاوم سازی نیاز دارند؟!

نحوه مقاوم سازی بتن (سازه‌های بتنی):

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، روش‌های بسیار مختلفی برای نحوه مقاوم سازی بتن (سازه‌های بتنی) در نظر گرفته شده است که هر کدام از آن‌ها مزایای خاص خود را داشته و حتی ممکن است برای بخشی از سازه مورد استفاده قرار گیرد. از جمله روش‌های نحوه مقاوم سازی سازی بتن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مقاوم سازی بتن با استفاده از الیاف FRP
 • مقاوم سازی با افزایش ابعاد فونداسیون، تیر، ستون
 • استفاده از ژاکت بتنی و ژاکت فولادی
 • بهره‌گیری از مهاربندهای فولادی
 • پس کشیدگی یا پیش تنیدگی بتن
 • استفاده از دیوار برشی در سازه‌ها (به خصوص سازه‌های خاص)
 • استفاده از ورق‌های فولادی (در بخش‌هایی که به افزایش مقاومت کششی نیاز دارند)
 • استفاده از شاتکریت بتن
 • استفاده از جداسازهای لرزه‌ای و …

روش افزایش مقاومت بتن:

در موارد ذکر شده در بخش‌های قبل، به نحوه مقاوم سازی بتن و سازه‌های بتنی اشاره کرده‌ایم. نکته بسیار مهمی که در ساخت سازه‌های بتنی وجود دارد، بتن ریزی، مواد و مصالحی است که در ساخت سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن از ترکیبات زیر ساخته می‌شود:

 1. سیمان
 2. ماسه
 3. سنگدانه
 4. آب
 5. مواد افزودنی

نکته بسیار مهم و ضروری که باید بدانید، این است که کیفیت هر ماده که در ساخت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند بر مقاومت بتن تاثیر بسزایی داشته باشد. بعلاوه میزان و نحوه ترکیب این متریال نیز بر روی مقاومت بتن اثر خواهد داشت. بنابراین به هنگام ترکیب متریال ساخت بتن، باید معیارها و استانداردهای ساخت بتن را در نظر گرفت. از جمله معیارهایی که برای ترکیب متریال ساخت بتن وجود دارد، به شرح زیر است:
حداقل میزان سیمان در هر متر مکعب بتن، ۳۰۰ تا ۳۶۰ کیلوگرم است. (این میزان سیمان برای شرایط مختلف و همچنین گریدهای مختلف بتن متغیر است).
حداکثر میزان سیمان در بتن نیز به ۴۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب بتن محدود شده است
عیار سیمان بر مقاومت بتن تاثیر می‌گذارد و هرچه عیار بیشتر باشد، استحکام بتن نیز بیشتر خواهد بود.
کیفیت بالا سنگدانه در افزایش مقاومت بتن اثر دارد.
برای تهیه بتن بهتر است که از آب شرب استفاده شود. آب شرب می‌تواند در مقاومت بتن تاثیر گذار باشد.
آب بتن در گیرش و کیفیت بتن نیز اثر بسزایی خواهد داشت.
ناخالصی‌های آب بر مقاومت بتن اثر نامطلوبی می گذارد و ممکن است منجر به خوردگی، کربناته شدن یا حمله اسیدی شود، که باعث کاهش مقاومت بتن و در نتیجه عمر سازه می شود.
آب‌های اسیدی، روغنی، سیلتی و آب دریا نباید در مخلوط بتن استفاده شود.

سخن پایانی

در این مقاله ب طور کامل با نحوه مقاوم سازی بتن آشنا شدید . برای افزایش مقاومت بتن و همچنین مقاوم سازی سازه‌های بتنی، به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید و با مهندسان و کارشناسان در این خصوص مشورت کنید.

سوالات متدوال

بله. افزودن مواد افزودنی خاص افزایش مقاومت بتن، در مقاومت بتن تاثیر دارد. افزودن مواد افزودنی به بتن به نسبت مناسب بسیار مهم است، در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود.


با افزایش نسبت آب به سیمان، مقاومت بتن کاهش و با کاهش نسبت آب به سیمان مقاومت بتن افزایش خواهد یافت.

خیر این دو مقوله از یک دیگر جدا هستند و تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *