کفراژ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فهرست مطالب

بسیاری از افراد با واژه هایی که در صنعت ساختمان به کار گرفته می شود آشنا نیستند و شاید حتی برخی از این واژه ها را تا به حال نشنیده باشند. از این رو شاید بخواهید بدانید کفراژ چیست در چه مواردی به کار برده می شود؟ این واژه در ساختمان سازی ها مورد استفاده قرار می گیرد و یک واژه فرانسوی به معنی قالب می باشد. معمولا برای شکل دادن به بتن ها در ساخت سازه های بتنی و سقف ها از این نوع قالب ها استفاده می کنند. چنانچه تمایل دارید که با این کلمه بیش تر آشنا شوید بهتر است که تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

همه چیز درباره کفراژ 

اگر بخواهید بدانید که کفراژ چیست و چه ویژگی هایی دارد باید بگوییم که این واژه در حقیقت به نوعی سازه موقت اطلاق می شود که در برخی از پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام بتن ریزی از این نوع سازه های موقتی به عنوان یک قالب استفاده می کنند. این سازه ها بیش تر در مواردی به کار گرفته می شوند که نشست قالب در ساخت سازه بسیار با اهمیت باشد، از این رو ساختمان سازی کم تر از این نوع سازه های موقت استفاده می کنند.
این سازه ها که به صورت افقی و یا عمودی ساخته می شوند، تا زمانی که بتن به خوبی خود را گرفته و محکم شود، ثابت می مانند و پس از آن کفراژ را از موقعیت خود حرکت داده و آن را بر می دارند. برای ساخت این نوع قالب ها از مواد مختلفی مانند بتن مسلح، چوب، تخته سه لا و همچنین ترکیب چوب و فولاد استفاده می کنند.

ویژگی های یک کفراژ استاندارد

حال که به سوال کفراژ چیست  پاسخ دادیم، بهتر است که با ویژگی های یک کفراژ استاندارد نیز آشنا شویم. مهم ترین خصوصیات نمونه های استاندارد این نوع قالب ها عبارتند از:

 • قالب مورد نظر باید بتواند در برابر بار های زنده و مرده بتن مقاوم باشد
 • ضد نشتی باشد
 • ضد آب باشد
 • برای جلوگیری از انحراف باید به اندازه کافی سفت باشد
 • تا جای ممکن کم وزن باشد
 • متریال به کار رفته در آن باید نسبت به حجیم شدن، تاب خوردگی و یا شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشد
 • موارد به کار رفته در آن باید بسیار ارزان قیمت و در دسترس باشد

شاید بخواهید بار هایی که بر روی کفراژ وارد می شود را بشناسید. این بار ها می تواند شامل وزن مرده و فشار هیدرواستاتیک بتن سبز باشند. همچنین بار زنده ناشی از کار و استفاده از دستگاه هایی مانند پتک و یا ویبره نیز می تواند از ین نوع بار ها محسوب شود. همچنین در صورتی که نیاز به خدمات بازسازی خانه قدیمی دارید می توانید با چکاد دیزاین برای انجام این کار ارتباط بگیرید.

ویژگی های یک کفراژ استاندارد

معرفی انواع کفراژ

حال که متوجه شدیم، کفراژ چیست بهتر است که با انواع این نوع سازه های موقتی نیز بیش تر آشنا شویم. این محصولات را با استفاده از متریال های مختلفی تولید می کنند و همین امر سبب تفاوت میان آن ها می شود. مهم ترین نمونه از این کفراژ ها عبارتند از:

 1. کفراژ چوبی
  برای ساخت این نوع کفراژ ها از تخته های سه لایه و چوب های نئوپان استفاده می کنند. این قالب ها بسیار ساده می باشند و کار با آن ها آسان است. این نمونه از قالب ها بسیار سبک بوده و در برابر حرارت نیز مقاوم هستند. از معایب استفاده از این نوع قالب ها می توان به مدت زمان زیادی اشاره کرد که برای ساخت سازه احتیاج دارید. همچنین استفاده از این قالب به چوب های زیادی احتیاج دارد که این امر می تواند به محیط زیست آسیب برساند.
 2. کفراژ فلزی
  سرعت اجرای پروژه با استفاده از این نوع قالب ها به شدت افزایش می یابد، استفاده از آن ها بسیار راحت بوده و جا به جا کردن آن ها نیز بسیار ساده می باشد. این قالب ها در کنار مزیت های زیادی که دارند، دارای عیوبی نیز می باشند. معایب این نوع قالب ها وزن بالا و هزینه زیاد آن ها می باشد.
 3. کفراژ پلاستیکی
  از این نوع قالب ها بیش تر برای ساختمان های کوچک استفاده می شود که بار های وارده بر قالب کم تر می باشد.
 4. کفراژ پلیمری و فایبرگلاس معمولا در بتن ریزی سقف ها از این نوع کفراژ ها استفاده می کنند. این نوع سازه های موقت می توانند سبب سبک تر شدن سقف ها و پی های ساختمانی شوند و در نتیجه باعث کاهش وزن سازه می گردند. ضریب امنیتی بالا و کوتاه بودن زمان اجرای این نوع سازه موقت از مهم ترین ویژگی های مثبت آن به حساب می آید.
 5. کفراژ هایی با قالب لغزنده
  این مدل از قالب ها را به دو صورت افقی و عمودی تولید می کنند. نمونه های افقی این نوع قالب ها بیش تر برای ساخت تونل، کانال آب و یا کانال های زه کشی مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های عمودی نیز بیش تر برای ساخت سیلو ها، انبار های بزرگ و برج های مخابراتی به کار برده می شوند.
 6. کفراژ هایی با قالب ماندگار
  این نمونه از کفراژ ها کاملا ثابت بوده و جزئی از ساختمان به حساب می آیند. از این رو باید از مقاومت بالایی برخوردار بوده و بسیار مستحکم باشند.
 7. کفراژ داربستی
  این نمونه از کفراژ ها دارای ۴ پایه هستند که سبب افزایش ایمنی در ساخت و ساز ها می شوند. از این نوع کفراژ ها بیش تر برای کار هایی که بر روی سقف انجام می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند و مهم ترین نتیجه استفاده از آن ها پایداری نما می باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال کفراژ چیست  پاسخ دهیم. این واژه یک کلمه فرانسوی می باشد که به نوع قالب و یا سازه موقت اطلاق می شود. برای کفراژ بندی از متریال های مختلفی استفاده می کنند و همین امر سبب می شود تا انواع مختلفی از آن ها وجود داشته باشد. بهترین نمونه از این سازه های موقت باید بسیار مقاوم باشد و بتواند بار های مرده و زنده بتن را تحمل کند. همچنین این قالب ها باید کاملا ضد آب و ضد نشتی باشند و تا حد امکان سبک وزن باشند. از این که تا پایان همراه ما بودید، بی نهایت سپاسگزاریم و امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

سوالات متدوال

هر دو قالب موقتی هستند اما از نظر شکل، نوع عملکرد، استحکام و متریال به کار رفته در آن ها با یکدیگر متفاوت می باشند.

این عملیات به تمام فرآيند هایی اطلاق می شود که برای زدن سقف های دال بتنی، تیرچه و هنگام بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای این کار باید طول و ارتفاع را به دست آورید، برای تعیین کردن ارتفاع باید پایین ترین نقطه تا آخرین اتصال را حساب کنید و برای تعیین طول نیز باید تعداد موجود در هر دهانه را در عدد ۳ ضرب کنید.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *