ICF چیست و چه مزایایی دارد؟

فهرست مطالب

امروزه عایق کاری یکی از اقدامات بسیار مهم در ساخت ساختمان ها به شمار می آید. شاید بخواهید بدانید ICF چیست و چه مزیت هایی دارد؟ سیستم ها و روش های مختلفی برای عایق کاری ساختمان ها وجود دارد که این روش یکی از مدرن ترین نمونه ها می باشد. مهندسین با این کار از بروز سروصدای اضافی به فضای داخلی ساختمان ها جلوگیری کرده و فضایی آرام و بدون مزاحم ایجاد می کنند. برای آشنایی بیش تر با این روش کافیست که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ICF چیست؟

شاید بخواهید بدانید ICF چیست این سیستم یکی از پیشرفته ترین روش های عایق کاری در ساختمان ها به شمار می آید. برای اجرای این سیستم از پنل های پلی استایرن استفاده می کنند و از این طریق دیوار هایی کاملا عایق صدا و حرارت ایجاد می نمایند. در این سیستم از بتن مسلح نیز استفاده می شود تا دیوار بتواند بارهای وارده را تحمل کند. برای تهیه و اجرای این سیستم دو لایه پلی استایرن را به موازی با هم قرار داده و با کمک میلگرد های مسلح به هم متصل می کنند. در نهایت نیز فرآیند بتن ریزی را انجام می دهند و از این طریق دیوار هایی محکم و در عین حال کاملا عایق ایجاد می کنند.
معمولا از این سیستم برای اجرای دیوار ها در آپارتمان های یک تا شش طبقه استفاده می کنند و در صورتی که آن را تقویت کرده و مسلح کنند می توان برای آپارتمان هایی با طبقه های بیش تر نیز از این سیستم استفاده کرد. اجرای این روش بسیار مدرن و پیشرفته می تواند در زمان و هزینه های افراد صرفه جویی کرده و فرآیند ساخت را ساده تر کند. این سیستم به گونه ای طراحی و اجرا می شود که در برابر باد ها تا ۲۳۰ کیلومتر هیچ گونه آسیبی به ساختمان وارد نمی کند. همچنین این محصولات در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم بوده و در مقابل زلزله نیز بسیار پایدار می باشند. البته اگر قصد بازسازی ساختمان را دارید icf کمی هزینه بازسازی ساختمان در تهران یا شهرستان ها را بالا می برد اما کاملا ارزشش را دارد.

ویژگی های سیستم ICF

برای این که بدانید ICF چیست؟ بهتر است که با ویژگی های این روش بیش تر آشنا شویم. استفاده از این سیستم می تواند با مزیت های زیادی برای ساختمان ها به همراه باشد چرا که اجرای این سیستم دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. مشخصات شاخص و برجسته این سیستم عبارتند از:

 • نصب بسیار سریع و ساده
 • ساخته شده از متریال های غیر قابل اشتعال
 • استفاده از قالب های پیش ساخته
 • عدم نیاز به قالب بندی ویژه در اجرای دیوارکشی
 • قابل اجرا در زمین های با مقاومت کم
 • افزایش عمر مفید ساختمان
 • مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مانند سیل و زلزله
 • دارای سیستم کاملا یکپارچه
 • مطابق با مقررات ملی ساختمان
 • صرفه جویی بیش از ۷۵ درصد در مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی
 • قابل استفاده برای اجرای نمای ساختمان ها
 • قابلیت طراحی در فوم های مختلف
 • مقاومت بالا در برابر زلزله
 • مقاوم در برابر باد و طوفان

ویژگی های سیستم ICF

اجرای سیستم ICF

حال که متوجه شدید ICF چیست؟ خوب است که با نحوه اجرای آن نیز آشنا شوید. برای اجرای این سیستم باید ۶ مرحله انجام دهید، در مرحله اول فونداسیون را آماده سازی کرده و سپس بلوک ها را بر روی فونداسیون ها می چینند. درون بلوک ها آٰماتوربندی کرده و پشت بند ها را در محل های مشخص شده مستقر می کنند. در نهایت نیز باز شو ها را اجرا کرده و بتن ریزی می کنند. برای اجرای این سیستم ابتدا باید خاکبرداری کرده، گودبرداری و سپس پی ریزی های لازم انجام شود. با انجام این کار ها یک سطح مقطع صاف ایجاد می شود و سپس میلگرد هایی در گوشه های این سطح نصب می کنند. حال باید بلوک های مخصوصی با زاویه ۹۰ درجه در گوشه ها احداث کنند و فضای بین گوشه ها را پر کرده و دیوار ها را بسازند. در این زمان باید جایگاه درب و پنجره ها نیز کاملا مشخص شده و خالی گذاشته شوند.
برای چینش دیوار ها از دو روش مختلف استفاده می کنند، یا این که از بلوک هایی در حد بلوک سیمانی استفاده می کنند و یا این که از پنل های مرتفع دیواری برای این کار کمک می گیرند. پس از این که دیوار ها چیده شدند، از خرپای فلزی استفاده کرده و دیوار ها را تراز می کنند. حال فضای خالی بین دو پنل پلی استایرن را با بتن پر کرده و از میلگرد ها نیز استفاده می کنند. برای اجرای دیوار های غیر باربر فضای بین پلی استایرن ها را خالی می گذارند و برای عبور تاسیسات برقی و مکانیکی از آن ها استفاده می کنند.

اجرای سیستم ICF

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال ICF چیست؟ پاسخ دهیم. این واژه در حقیقت به یک سیستم مدرن و بسیار پیشرفته در صنعت ساختمان گفته می شود که به عایق کاری سازه ها کمک می کند. برای اجرای این سیستم از دو لایه پنل پلی استایرن استفاده می کنند و فضای خالی بین این دو پنل را با بتن و میلگرد ها مسلح می کنند. این امر سبب می شود تا دیوار هایی باربر و بسیار مقاوم ایجاد شوند که عایق خوبی برای حرارت و صدا می باشند. اجرای این سیستم بسیار ساده و سریع انجام می شود و نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارد.

سوالات متدوال

 1. از این سیستم بیش تر در ساخت سقف شیبدار، اجرای طرح های مدولاسیون، برای دهانه های کم تر از ۹ متر و ساخت انواع ساختمان های خوابگاهی، آموزشی، مخابراتی و ورزشی استفاده می کنند.

اجرای این سیستم سبب بازگشت سریع سرمایه شده، همچنین هزینه تجهیزات کارگاه کم تر شده و به دلیل آن که به نیروی کار کم تری احتیاج است، در هزینه ها صرفه جویی می شود.

این سیستم تا حدود ۷۵ تا ۸۲ درصد عایق حرارتی بوده و تا ۹۰ درصد عایق رطوبت می باشد.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *