دکوراسیون مطب دکتر چگونه باید باشد؟

فهرست مطالب

طراحی دکوراسیون مطب دکتر

طراحی دکوراسیون مطب دکتر چگونه باید باشد؟ موضوعی است که ما در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم. چرا که طراحی داخلی اتاق پزشک باعث می شود بیمار احساس راحتی کند و مشکلات خود را راحت تر بیان کند و همچنین به او امکان اعتماد به تخصص پزشک را می دهد که بسیار مهم است.

برای طراحی دکوراسیون مطب پزشکی باید روانشناسی این محیط را بدانید تا به یک چیدمان فضایی ایده آل برسید. البته طراحی این فضا با طراحی دکوراسیون اداری و بازسازی خانه متفاوت است و در تعمیر و بازسازی ساختمان ها باید حساب دیگری در طراحی این فضا باز کرد.

 1. مرحله اول طراحی
  اولین قدم برای شروع طراحی مطب های پزشکی، بررسی حوزه عمل و تخصص آنهاست. چیدمان مطب ها بسته به تخصص پزشکان می تواند شکل و شمایل متفاوتی به خود بگیرد. همانطور که مشخص است در طراحی مطب ها می توان مشترکات زیادی را برشمرد. اما تفاوت های اساسی می تواند ویژگی فضایی هر یک از این تخصص ها را مشخص کند.
  البته مطب متخصص اطفال با مطب روانپزشک یا متخصص زیبایی متفاوت است. این تفاوت ها در انتخاب رنگ، بافت، متریال و نورپردازی خود را نشان می دهند و می توانند اشتراکاتی نیز داشته باشند. پس می بینید که دانستن تخصص پزشک می تواند به طراح داخلی در طراحی فضای این مطب ها کمک کند.
 2. ارتباط خوبی بین بیمار و پزشک برقرار کنید
  یکی از مواردی که می تواند به آرامش بیمار کمک کند این است که بتواند یک رابطه خوب و محکم با پزشک خود برقرار کند. اما چگونه می توان این رابطه را بین بیمار و پزشک برقرار کرد؟ ایده جالبی که می توان بیان کرد طراحی دکوراسیون داخلی با توجه به علایق و سرگرمی های پزشک و سازگاری با روحیه وی است. به عنوان مثال اگر پزشک به گل و گیاه علاقه دارد، وجود گیاهان مناسب با محیط و حفظ سلامت آنها و یا نصب تابلوهای گل و گیاه می تواند نشان دهنده روحیه پزشک باشد. یا اگر به ماشین علاقه دارد می تواند از ماشین های تزئینی کوچک برای تزئین دفترش استفاده کند. این ایده می تواند باعث ایجاد احساس آشنایی و اعتماد بین مراجعه کننده و پزشک شود و تاثیر مثبتی در روند درمان داشته باشد.
 3. دکوراسیون فضای مراقبت و بهبود بیمار
  در واقع فضای درمانی همان طور که از نامش پیداست فضایی در ارتباط با بیماران، پزشکان، پرستاران و … است و هدف از ایجاد این فضاها رفع مشکلات و بیماری های جسمی و روحی افراد مختلف است. در واقع فضای بهداشتی و درمانی می تواند شامل مطب، کلینیک، بیمارستان، درمانگاه و … باشد که هر کدام دارای عناصر و تجهیزات تزئینی متفاوتی هستند. اما به طور کلی اصول و قواعد خاصی در دکوراسیون فضاهای درمانی وجود دارد که باید رعایت شود.

دکوراسیون مطب

فضاهای مورد نیاز برای طراحی دکوراسیون مطب

 • اتاق دکتر
  واحد مراقبت یا مطب پزشکی در حقیقت با حضور پزشک است که معنا می یابد و هویت درمانی پیدا می کند. به همین دلیل یکی از فضاهایی که این واحد باید داشته باشد، اتاق پزشک است. در این اتاق بیماران ویزیت و معاینه می شوند و گفتگوهای لازم با پزشک نیز در این اتاق صورت می گیرد. بسته به نوع تخصص پزشک و خدمات ارائه شده توسط واحد درمان، ابعاد این اتاق و تجهیزات موجود در آن ممکن است متفاوت باشد. اما به طور کلی میز و صندلی برای پزشک، صندلی برای مراجعه کننده و همچنین کابینت و قفسه برای نگهداری مدارک و وسایل لازم برای پزشک در دکوراسیون این اتاق استفاده می شود.
 • اتاق انتظار
  اتاق انتظار یکی از فضاهای واحد درمانی است که می تواند تاثیر زیادی در رفاه بیمارانی که به آنجا مراجعه می کنند داشته باشد.
  این فضا در واقع همانطور که از نامش پیداست فضایی است که بیماران می توانند در آن بنشینند و منتظر نوبت معاینه باشند. به طور کلی این فضا دارای صندلی است که هر چه این صندلی ها بیشتر و راحت تر باشند رضایت مردم بیشتر خواهد بود. زیرا همه می توانند بنشینند و در طول مدت انتظار خسته نشده و آسیب نخواهند دید.
  با توجه به اندازه دفتر کار می توانید از انواع صندلی یا مبلمان برای این فضا استفاده کنید. برخی از مطب ها دارای صندلی هایی هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و برخی از مطب ها از مبلمان مدرن، ویکتوریایی، نئوکلاسیک و غیره استفاده می کنند.
 • فضای اتاق استراحت کارمندان و بیماران
  اتاق استراحت در واقع فضایی است که مخصوص کارمندان، منشی ها و دستیاران پزشک طراحی شده است تا در صورت خستگی، این افراد بتوانند زمانی را برای استراحت یا صرف ناهار و میان وعده های خود در آنجا بگذرانند. این محیط می تواند بر رفاه کارکنان و میزان رضایت آنها از محیطی که در آن کار می کنند تأثیر بگذارد و به همین دلیل هر چه رضایت آنها بیشتر باشد انعکاس رضایت آنها به بیماران خواهد رسید و رضایت آنها بیشتر خواهد شد. این فضا می تواند شامل یک میز و مبلمان یا حتی یک تخت ساده باشد. هر چه این فضا به اتاق منشی و دستیاران و آبدارخانه نزدیکتر باشد، رسیدگی به بیماران و استراحت برای آنها آسانتر خواهد بود.
 • اتاق دستیار پزشکی و منشی
  پزشکان بسته به نوع خدمات و درمان هایی که ارائه می دهند به یک یا چند دستیار و همچنین یک منشی برای سازماندهی کار مطب نیاز دارند. بنابراین برای اینکه این افراد به صورت منظم و حرفه ای فعالیت های خود را انجام دهند نیاز به فضای خاصی نیز دارند. مثلاً اتاق منشی باید مستقیماً با اتاق انتظار بیمار مرتبط باشد تا این فرد بتواند با بیماران قرار ملاقات بگذارد و پرونده آنها را ثبت کند. همچنین دستیاران به فضای خاصی در نزدیکی اتاق پزشک نیاز دارند تا بتوانند کارهای ضروری مانند فشار خون، قند و … را انجام دهند و پس از دریافت نتیجه برای معاینه بیمار آن را به پزشک مربوطه تحویل دهید.
 • اتاق نگهداری از کودکان
  این فضا از جمله فضاهایی است که حضور آن در واحد درمانی می تواند نظر بیماران را به خود جلب کرده و رضایت آنها را از این فضای درمانی بیشتر کند. در واقع این اتاق به اصطلاح برای نگهداری از کودکان طراحی شده است و به همین دلیل باید با عناصر، رنگ ها و اشکالی تزئین شود که توجه کودکان را به خود جلب کند. از مزایای این فضا می توان به راحتی بیشتر والدین و رفاه حال آنها اشاره کرد که در صورت بیمار بودن کودک استرس به دلیل حضور سایر کودکان کاهش می یابد و فضای کلی کلینیک آرامتر می شود. به همین دلیل، توصیه می‌شود در صورتی که اندازه مطب اجازه می‌دهد، فضایی هرچند کوچک برای اسکان کودکانی که به همراه والدین یا به عنوان بیمار به مطب آورده می‌شوند، در نظر گرفته شود.

نکات قابل توجه در دکوراسیون فضاهای مراقبتی

طراحی مطب پزشک

 • به نوع پوشش سطح توجه کنید
  یکی از عوامل بسیار مهم در طراحی دکوراسیون مطب، فضای درمانی تمیز جلوه دادن آن است. برای رسیدن به این هدف، طراحان ابتدا از رنگ های ساده و روشن استفاده می کنند. علاوه بر این روکشی که برای سطوح مختلف استفاده می شود باید به راحتی تمیز شود، مقاومت بالایی در برابر حرکت مداوم افراد داشته باشد و طول عمر مناسبی داشته باشد.
 • به نورپردازی توجه کنید
  موضوع مهم دیگر در طراحی تمامی فضاها به ویژه فضای درمانی، نحوه ورود نور طبیعی به فضا و همچنین شدت و کمیت آن است. اول از همه، باید بدانید که شدت نور بالا می تواند افراد را تحت فشار قرار دهد، اما نور طبیعی به طور کلی انرژی مثبت زیادی دارد. همچنین بر مصرف انرژی و زیبایی محیط تاثیر می گذارد. نور مصنوعی نیز باید به گونه ای طراحی و در فضا مورد استفاده قرار گیرد که تمامی فضاها به طور کلی دارای نورپردازی باشند. در فضای مطب رنگ نور بسیار مهم است و بهتر است از رنگ هایی مانند رنگ زرد استفاده نکنید.
 • از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید
  همانطور که گفتیم رنگ های استفاده شده در فضای درمان برای دکوراسیون آن می تواند دیدی که افراد از این فضا دارند را تحت تاثیر قرار دهد. نکته مهم در انتخاب رنگ این است که ابتدا فضا را روشن و تمیز و سپس ساده کنید. به همین دلیل بهترین رنگ ها برای ترکیب و استفاده در طراحی دکوراسیون مطب، رنگ های روشن، ملایم و خنثی هستند. این رنگ ها شامل سفید، خاکستری، صورتی روشن، سبز، آبی روشن و … می باشد.
 • فضا را راحت بچینید
  فضای مطب باید به گونه ای طراحی شود که برای افرادی که از آن استفاده می کنند، چه کسانی که آنجا کار می کنند و چه کسانی که به آن مراجعه می کنند و بیماران، راحت باشد تا بتوانند ساعت های طولانی را بدون خستگی و بدون اینکه در آنجا خسته شوند سپری کنند.
 • به بهداشت محیط توجه کنید
  بدون شک در یک فضای درمانی مهم ترین موضوعی که باید به آن توجه کرد سلامت محیط است. سلامت محیط مطب پزشک باید به طور مرتب کنترل شود. استفاده از مصالح مناسب در بازسازی ساختمان و همچنین کف و دیوار مطب که به راحتی تمیز و ضدعفونی می شود. استفاده از اقلام بهداشتی مانند مواد ضدعفونی کننده دست که قابل نصب بر روی دیوار مطب جهت استفاده مراجعین می باشد.

نتیجه گیری

دانستیم که مطب دکتر و فضای انتظار و بقیه جاهای یک مرکز درمانی هم باید از دکوراسیون خاصی بهره مند باشد و باید به غیر از محیط خانه یا محیط بازی کودکان و یا خیلی جاهای دیگر که به دکوراسیون و نوع انرژی و حسی که منتقل می کند اهمیت میدهیم باید نسبت به یک مطب پزشکی هم حساس باشیم و به دکوراسیون آن اهمیت بدهیم.

طراحی کلینیک

سوالات متداول

 1. آیا اتاق دستیار پزشک هم باید از دکوراسیون خاصی بهره مند باشد؟
  بله زیرا این مکان هم جدا از فضای انتظار، برای بیمارانی طراحی شده است که در صورت بروز حال بد یا وضعیت های اضطراری دستیارانی که پزشکان مشخص کرده اند بتوانند به آنان یاری برسانند. به همین دلیل باید از سبک و شیوه خاصی برخوردار باشد تا بیمار هنگام ورود یا مراجعه به این اتاق احساس آرامش کند.
 2. برای دکوراسیون فضای مراقبتی باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟
  به نوع پوشش سطح توجه کنید
  به نورپردازی توجه کنید
  از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنید
  استفاده از سیستم های گرمایش، سرمایش و تهویه مناسب
  طراحی سبک مناسب برای سرویس بهداشتی
  از لوازم جانبی خاص در فضا استفاده کنید
  فضا را راحت بچینید
  به بهداشت محیط توجه کنید
  به وضعیت مراجعین و رفاه آنها توجه کنید
 3. چرا در طراحی دکوراسیون مطب پزشک باید به ترکیب رنگ ها دقت کنیم؟
  همانطور که گفتیم رنگ های استفاده شده در فضای درمان برای دکوراسیون آن می تواند دیدی که افراد از این فضا دارند را تحت تاثیر قرار دهد. نکته مهم در انتخاب رنگ این است که ابتدا فضا را روشن و تمیز و سپس ساده کنید. به همین دلیل بهترین رنگ ها برای ترکیب و استفاده در طراحی دکوراسیون فضای درمانی، رنگ های روشن، ملایم و خنثی هستند. این رنگ ها شامل سفید، خاکستری، صورتی روشن، سبز، آبی روشن و … می باشد.
چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *