متاورس در معماری چیست؟

فهرست مطالب

متاورس در معماری

متاورس را می توان پلی بین جهان فیزیکی با زندگی دیجیتالی دانست. این شبکه وسیع، از محیط های مجازی همواره فعال است. در این شبکه، افراد به عنوان آواتار با استفاده از عینک های واقعیت افزوده با سایرین و دیگر اشیاء ارتباط برقرار می کنند. اگر در حوزه معماری شاغل هستید، شاید بپرسید متاورس در معماری چیست؟ و معماران در این شبکه مجازی، چه نقشی ایفا می کنند. در حوزه معماری هم می توان گفت بدون اینکه نیاز باشد شما در دنیای فیزیکی فعالیت داشته باشید، می توانید از متاورس به عنوان محل کار خود بهره گیری کنید. جهت آشنایی بیشتر شما با این حوزه، در این مطلب به بررسی واژه متاورس و کاربرد آن در صنعت معماری می پردازیم. با ما همراه باشید.

معنای متاورس

متاورس در معماری این واژه برای نخستین بار سال ۱۹۹۲ در کتاب رمانی با نام Snow Crash توسط نیل استفنسون عنوان شد. نویسنده در این اثر، بنا داشت درباره نحوه تکامل دنیای دیجیتال در آینده ای نه چندان دور بحث کند. لذا در این رمان، دنیایی مجازی ترسیم می گردد که آواتارهایی با هم معاشرت می کنند و خرید و فروش هایی دارند. امروز می توان متاورس را فضای مجازی دانست که در آن با اتصال به سخت افزارها و نرم افزارهای متعدد و مختلف اقداماتی مانند خرید زمین در این فضا، حضور در یک کنسرت، برگزار کردن جلسات کاری و حضور در یک مسابقه و … را در آن رقم زد. متا (meta) به معنای فراتر و univers به معنای جهان است. این واژه بر کاربرد واقعیت مجازی”virtual Reality”و واقعیت افزوده”Augmented Reality” تاکید دارد و هم اکنون جزو بحث های داغ و به روز عرصه فناوری است و در آینده نزدیک در کلیه صنایع از آن استفاده خواهد شد. بهتر است بدانید که موسس شرکت فیسبوک، مارک زاکربرگ یک پلتفرم جدید با تغییر فیسبوک تحت عنوان متاورس را ایجاد کرد که امروز در جهان بسیار شناخته شده است. با توسعه علم و دانش و عرصه فناوری، بیشتر فعالیت های روزمره در جهان حقیقی را می توان در متاورس انجام داد و در آینده ای نزدیک کلیه فعالیت های انسانی، در متاورس انجام خواهد شد. حوزه معماری نیز با این فناوری همگام شده و در آن از این فناوری استفاده خواهد شد و در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که متاورس در معماری چیست؟ و چه کاربردی دارد.

کاربرد متاورس در طراحی دکوراسیون داخلی

متاورس یک مفهوم هندسی است که در طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند به عنوان یک الگو یا روش استفاده شود. متاورس به معنای تغییر شکل آرام در اطراف محوری است و در طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند به صورت زیر مورد استفاده قرار گیرد: ۱. شکل دادن به فضا: با استفاده از متاورس در طراحی داخلی، می‌توانید به فضاها شکل و جنبه منحصر به فردی بدهید. مثلاً، از متاورس در طرح سقف، دیوارها یا کمد ها استفاده کرده و فضای داخلی را جذاب و دینامیک کنید. ۲. ایجاد حرکت و جریان: با استفاده از متاورس در طراحی داخلی می‌توانید حرکت و جریان را در فضاها ایجاد کنید. مثلاً، با ایجاد خطوط مائل یا منحنی‌ها در دیوارها یا سقف، حس حرکت و پویایی در فضا تداعی می‌شود. ۳. افزایش انرژی: متاورس به عنوان یک المان هندسی دینامیک و جذاب می‌تواند انرژی و شور و شوق را در فضاها افزایش دهد. با استفاده از متاورس در طرح‌های دیوارها، کف‌ها یا سقف‌ها، می‌توانید فضایی پویا و متحرک ایجاد کنید. ۴. تاثیرگذاری بر روحیه افراد: متاورس باعث می‌شود افراد در فضاها احساس بهتری داشته باشند و روحیه و انرژی بالاتری داشته باشند. با استفاده از شکل‌ها و المان‌های متاورس، می‌توانید فضایی پویا، خلاقانه و شاداب را برای کاربران فراهم کنید. با استفاده مناسب از متاورس در طراحی دکوراسیون داخلی، می‌توانید فضاهای منحصر به فردی را ایجاد کنید که هم قابلیت‌های جذابیت بصری و هم کارکردی را دارند. بسته به سبک و متمایز کردن فضا، می‌توانید از متاورس در طراحی داخلی با انواع مواد و المان‌ های مختلف استفاده کنید.

مطالب دیگر: هزینه بازسازی ویلا قدیمی

نیاز به طراحی و دکوراسیون داخلی دارید؟

شما می‌توانید با شرکت چکاد دیزاین تماس بگیرید تا به شما در مشاوره و استعلام قیمت طراحی دکوراسیون داخلی کمک کنند.

طراحی داخلی خانه

کاربرد متاورس در معماری

اگر بپرسید متاورس در معماری چیست؟ باید گفت در سال های اخیر تغییرات بسیار وسیعی در حوزه تغییر اقتصاد واقعی به دیجیتال را شاهد هستیم که ادغام این دو از سال ۲۰۲۱ شدت بیشتری هم یافته است. به علت وجود کرونا به ویژه فعالیت افراد در دنیای مجازی افزایش یافته و همین امر سبب ساز رشد فناوری های نوین از جمله متاورس شده است.
تا جایی که صنایع مختلفی مانند بازی، رمزنگاری، مُد و غیره تحت تاثیر متاورس واقع شده اند. حوزه معماری نیز از دیگر عرصه هایی بوده است که از متاورس برای کسب و کار خود مدد گرفته است. اگر نمی دانید متاورس در معماری چیست؟ باید بگوییم که در این دنیای مجازی تلاش می شود تا اقلام دیجیتال، ارزشی واقعی داشته باشند و آنچه فروخته می شود به نهاد خاصی اختصاص نداشته باشد. از این رو NFT تحت عنوان توکن های غیر قابل تعویض به عنوان جدید ترین فناوری بلاکچین به بازارهای دیجیتال ورود کردند.
این آیتم های دیجیتال شامل هر چیزی از جمله معماری دیجیتال می شوند. به شکلی که در این فضا فردی آمریکایی خانه بسیار گران قیمتی را خریداری نمود. در صنعت معماری، با استفاده از متاورس می توان، در حوزه املاک تجاری سرمایه گذاری نمود. در این فضا آوارتارها قادر خواهند بود پیاده روی کرده و قدم بزنند، از ساختمان های مختلف جهت خرید بازدید کنند و از فضای جذاب ایجاد شده لذت ببرند.
بهتر است بدانید که یکی از مشکلاتی که معماران همواره با آن مواجه بودند، این مساله بوده که برای فروش ایده های خلاقانه خود مشتری هایی بیابند. زیرا در غیر این صورت معماری سازه هایی که با ایده های خلاقانه طراحی شده اند، صرفا روی کاغذ باقی خواهد ماند.
با استفاده از متاورس، این فضا فراهم شده که دیگر نگران این مساله و چالش های ساخت و ساز و زمان بر بودن ساخت بناهای مختلف نباشید و معماری کاغذیِ خود را به راحتی به فضای متاورس انتقال دهید. در حقیقت می توان گفت در پاسخ به این سوال که متاورس در معماری چیست؟ متاورس را می توان فضایی بکر دارای امکانات متعدد بدون محدودیت هایی دانست که در فضای فیزیکی با آنها مواجه هستیم.
در متاورس طراحان حوزه معماری، می توانند بناهایی را خلق کنند که شامل ابنیه و سازه ها، ساختمان های بزرگ و کوچک، مبلمان و مجسمه ها، اجسام مختلف و … باشد و این سازه ها را به دفعات مختلف به افراد متفاوت در دنیای مجازی یا به علاقمندان بازی ها و فیلم ها بفروشند و از آن کسب درآمد داشته باشند.
همچنین در فضای متاورس، طراحان و معماران می توانند طرح هایی ثابت را ارائه کرده و با ایجاد تغییرات جزئی در آن ها و ارائه دادن فرمول های این تغییرات به کاربران نهایی، نتایج متفاوتی را خلق نمایند.

کاربرد متاورس در معماری

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که متاورس در معماری چیست؟ و چه کاربردهای دارد. همچنین اشاره کردیم که از طریق این فضا می توان خدمات و محصولات مختلفی در عرصه معماری را به افراد از سراسر دنیا ارائه کرد. در این دنیای مجازی، معماران می توانند پلتفرم های متفاوتی برای مشاغل خود بیابند و با طرح محتواهای با ارزش و کیفیت بالا مشتریان خوبی برای ایده های خلاقانه خود در عرصه معماری پیدا کنند.

سوالات متداول

می توان مکان های مختلفی را در این فضا ساخت، در آن ها حضور داشت، قدم زد، آن را بازسازی کرد و نقاط دلخواه را در آن بدون محدودیت های فیزیکی تغییر داد.

  1. تصوراتی که معماران از محدودیت هایی که می توانند داشته باشند. در این فضا تنها محدودیت، نحوه تفکر و طرز فکر افراد برای کار در این فضا و با هیچ نوع محدودیت دیگری مواجه نخواهند بود.
  2.  

در فضای متاورس، معماران قادر خواهند بود طرح و نقشه های بسیار متعددی بکشند و بررسی های بسیار دقیقی روی سازه ها داشته باشند. لذا به خواسته های مشتریان دقت نظر بیشتری داشته و فهم مشترکی بین این دو حاکم می شود.

چقدر از محتوای صفحه خوشت اومد؟

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *