پله گرد چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

فهرست مطالب

همه شما پله‌های گرد را دیده‌اید و با آن آشنایی دارید. پله‌های گرد یکی از زیبا‌ترین و خاص‌ترین انواع پله‌هاست که در ساختمان‌های مختلف به کار می‌رود. این پله‌ها معماری خانه را به کلی تغییر می‌دهد و از این لحاظ طرفداران بسیار زیادی دارد. به دلیل ظاهر خاصی که پله‌های گرد به ساختمان و خانه‌ها می‌بخشند، امروزه به یکی از پرطرفدارترین انواع پله‌ها تبدیل شده‌اند. به صورت کلی باید بیان کرد که ظاهر خاص و زیبا و کارایی فوق العاده، از ویژگی‌های بارز پله‌های گرد به شمار می‌آید. در این مقاله قصد داریم تا پله‌ گرد چیست را خدمت شما عزیزان توضیح دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پله گرد چه نوع پله‌ای است؟

در پاسخ به سوال پله گرد چیست باید بگوییم پله‌های گرد، نوعی پله هستند که حالتی چرخشی دارند و به دلیل سبک خاص و زیبایی که دارند، بسیار مشهور هستند. این پله‌ها در بسیاری از خانه‌ها مانند خانه‌های دوبلکس به منظور متصل کردن دو طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در سالیان پیش نیز در برخی از آپارتمان‌ها به جای راه پله‌های طبقاتی ساده، از پله‌های گرد استفاده می‌کردند. در نظام مهندسی استفاده از پله‌های گرد برای پله‌های اصلی ساختمان در طبقات، جدیدا ممنوع شده است. اما استفاده از این پله‌ها در خانه‌های دوبلکس و ویلایی مانعی ندارد.
بسیاری از معماران برای طراحی خانه‌های دوبلکس، از پله‌های گرد استفاده می‌‎کنند تا بدین صورت بتوانند هم در دکوراسیون داخلی خانه تغییراتی ایجاد نمایند و همچنین از فضا بهتر و مناسب تر بهره ببرند. به صورت کلی برای افزایش فضای خانه، استفاده از پله‌های گرد گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شوند. این نوع از پله‌ها برای خانه‌های دوبلکس با استفاده از مواد و متریال مختلفی طراحی و ساخته می‌شود که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پله‌های گرد شیشه‌ای
 • پله‌های گرد چوبی
 • پله‌های گرد فلزی و …

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که با توجه به نوع سفارش شما و فضای خانه‌تان، پله‌های گرد طراحی و ساخته می‌شوند. این پله‌ها نسبت به پله‌های سنتی و قدیمی مانند پله دوبلکس فضای کمتری از خانه را اشغال می‌کنند و هزینه‌های کمتری را برای ساخت نیز در بر خواهد داشت. باید در جایگذاری پله های دقت زیادی داشته باشید زیرا در صورتی که به صورت مناسب قرار داده نشود دکوراسیون داخلی خانه شما دچار مشکل خواهد شد همچنین می توانید دیگر اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی ر مطالعه فرمایید.

پله گرد چه نوع پله‌ای است

نکات مهم در خصوص پله‌های گرد

 • پله‌های گرد جلوه‌ی زیبایی به فضای داخلی خانه هدیه می‌دهند.
 • پله گرد علاوه بر فضای داخلی خانه‌ها و ساختمان‌ها، در فضای بیرونی ساختمان‌ها و بیشتر آپارتمان‌ها نیز به عنوان پله اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پله‌‌های گرد می‌تواند در طرح‌های مختلفی سفارش داده شود و این موضوع به سلیقه مشتریان وابسته است.
 • پله‌های گرد در صورت استاندارد نبودن می‌تواند خطراتی داشته باشد و امنیت استفاده کنندگان را به خطر بیاندازد. به همین دلیل به هنگام سفارش این پله‌ها به استاندارد بودن آن‌ها توجه کنید.
 • در حالت کلی پله‌ گرد از استاندارد و امنیت بالایی برخوردار است و گزینه بسیار خوبی برای استفاده در طراحی‌های داخل و خارج ساختمان می‌باشد.
 • پله‌های گرد بسته به فضا و سبک خانه شما دارای طیف گسترده ای از طرح‌ها هستند که به راحتی با سبک‌های مختلف معماری و دکوراسیون داخلی مطابقت می‌کند.

اندازه پله گرد

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به هنگام طراحی و اجرای پله‌های گرد به آن توجه داشته باشید، اندازه‌های مربوط به پله گرد است. به صورت کلی اندازه‌های این پله باید بر اساس اصول و قوانین مهندسی باشد و خارج از آن امنیت پله را زیر سوال خواهد برد. می‌توان اذعان داشت که پله‌های گرد از دو شعاع زیر تشکیل می‌شوند:

 • شعاع داخلی
 • شعاع خارجی

در واقع شعاع در پله‌های گرد، مکان یا محل قرار گیری خود پله‌ها را مشخص خواهد کرد. برای آنکه بتوان ابعاد و اندازه پله را مشخص کرد، باید در ابتدا نوع کاربری و متراژ خانه، تعداد افرادی که قصد استفاده از این پله‌ها را دارند و … تعیین شود. به صورت کلی باید اشاره داشت که پله‌های مارپیچ یا پله‌های گرد، به عرض آج ۶۰۰ میلی متری تا ۸۰۰ میلی متری نیاز دارد. ستون مرکزی و نرده‌ها برای تعیین قطر واقعی در نظر گرفته خواهند شد. از جمله نکات مهمی که در این خصوص باید بدانید، به شرح زیر می‌باشد:
قطر پله‌های گرد، با توجه به ستون مرکزی و نرده‌های آن، قابل تغییر است. به صورت کلی قطر این نوع از پله‌ها چیزی در حدود ۱۴۰۰ میلی متر تا ۱۸۰۰ میلی متر هستند.
اگر بین فضای راه‌پله به شعاع ۱۰۰ سانتی متر ۳ متر فاصله باشد، با توجه به چیدمان در فضا، راه‌پله از همان نقطه‌ای که به پایان می‌رسد شروع می‌شود، یعنی دارای زاویه چرخش ۳۶۰ درجه خواهد بود.
حداقل شعاع در نظر گرفته شده در پله‌های گرد ۷۰ سانتی متر است.
برای طراحی و اجرای پله‌های گرد، بهتر است که پله‌هایی با شعاع حداقل ۸۰ سانتی‌متر را تعبیه کرد.
حداقل ارتفاع بین پله‌ها و پله‌های بالا‌تر، باید ۲.۵ متر باشد. ارتفاع فاصله کف پله تا کف پله بعدی نیز باید ۱۷ تا ۲۹ سانتی‌متر باشد.

اندازه پله گرد

ویژگی پله‌های گرد

پله‌های گرد ویژگی‌های بسیار زیادی دارند. همین ویژگی‌ها نیز سبب شده است تا امروزه به یکی از محبوب‌ترین انواع پله شناخته شوند. از جمله ویژگی‌های بسیار مهم این نوع از پله‌ها به شرح زیر خواهد بود:

 • پله‌های گرد فضای بسیار کمی را اشغال خواهند کرد.
 • این نوع از پله‌ها زیبایی محیطی بسیاری دارند.
 • در ابعاد و اندازه‌های مختلف می‌توان آن‌ها را اجرا کرد. البته به شرط آنکه نکات طراحی پله در آن‌ها رعایت گردد.
 • پله‌های گرد از ایمنی بالایی بهره‌مند هستند.
 • این پله‌ها در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند.

ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که پله‌های گرد، بهتر است در چه محیط‌هایی طراحی و اجرا شود؟! برای پاسخ به این سوال باید اشاره داشت که این نوع پله‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که در فوق ذکر شده است، برای خانه‌های دوبلکس، سالن‌ها (سالن عروسی، سالن تئاتر و …)، ادارات، کافه‌ها و رستوران و … مناسب بوده و بیشتر هم برای این محیط‌ها طراحی و اجرا می‌شود.

انواع پله گرد بر اساس طراحی و ساخت

پله گرد براساس طراحی و ساخت به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پله گرد دو محور باکس
 • پله گرد دو محور ورق
 • پله گرد زیر محور
 • پله گرد تک محور کنسولی
 • پله مارپیچ
 • پله‌ گرد محور مرکزی برش خورده

سخن پایانی

در این مقاله کاملا با پاسخ پله گرد چیست آشنا شدید به صورت کلی این نوع از پله‌ها برای خانه‌های دوبلکس و محیط‌هایی که محدودیت فضایی دارند، بسیار مناسب خواهد بود. شما عزیزان نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع پله‌ها، به وب سایت ما مراجعه کرده و همچنین با کارشناسان و مشاوران مجموعه ما در این خصوص مشورت نمایید.

سوالات متدوال

پله دوبلکس در واقع نوعی از پله گرد است که برای خانه‌های دوبلکس با فضای کم اجرا می‌شود. این سازه می‌تواند بر اساس نیاز تا ۱۸۰ درجه چرخش داشته باشد.

قیمت متریال، هزینه طراحی و نقشه کشی، ساخت، اجراانتخاب مکان مناسب: یک فضای باز یا داخلی را در ساختمان موردنظر انتخاب کنید که برای ایجاد سان روم گاردن مناسب باشد.
انتخاب گیاهان: گیاهان با گل ‌ها و برگ ‌های زیبا را برای تزیین انتخاب کنید. انتخاب گیاهانی که با شرایط نوری و آبیاری مکان تطابق داشته باشند، مهم است.
طراحی و دکوراسیون: از عناصر طراحی مناظر مثل آبنماها، مبلمان، مسیرها و دکوراسیون مناسب برای آراستن فضا استفاده کنید.
نگهداری: گیاهان را به موقع آبیاری و مراقبت کرده و مبلمان و دکوراسیون را تمیز نگه دارید.

حداقل تعداد پله در هر گردش ۳۶۰ درجه ای نباید از ۷ یا ۸ پله کمتر باشد. در غیر این صورت پله ها سرگیر می شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *