کاربرد رنگ در طراحی داخلی (روانشناسی رنگ ها)

فهرست مطالب

بدون شک مهم ترین کاربرد رنگ در طراحی داخلی، دگرگونی چشم گیر محیط و احساسات افراد است. اگر می خواهید از رنگ های مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، باید از متخصصان روانشناسی و علوم رنگ کمک بگیرید.

ضرورت استفاده از رنگ در طراحی داخلی

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی داخلی ضروری است. موارد زیر را می توان به عنوان برخی از مهمترین دلایل استفاده از رنگ در طراحی داخلی برشمرد:

 • افزایش جذابیت و زیبایی اتاق
 • ایجاد هماهنگی در محیط اطراف
 • بزرگ به نظر رسیدن فضا
 • فضایی شاد و پرنشاط ایجاد میکند
 • میزان نور و روشنایی محیط را به طور قابل توجهی افزایش میدهد
 • تقسیم مناطق مختلف از یکدیگر

تحقیق در مورد استفاده از رنگ در طراحی داخلی

افراد مشهور متعددی از جمله پزشکان، متخصصان، طراحان، نویسندگان و معماران، چگونگی تأثیر رنگ بر طراحی داخلی را مطالعه کرده اند. رنگ های گرم و سرد دو گروه گسترده ای هستند که طیفی از رنگ های متنوع را شامل میشوند.
رنگ‌های گرم؛ رنگ‌های پر جنب و جوشی مانند قرمز، نارنجی و زرد هستند که شادابی و طراوت را ایجاد می‌کنند.
برعکس، رنگ های سرد مانند بنفش، سبز و آبی تصور می شود که آرامش را به اتاق می آورند.

آشنایی با روانشناسی رنگ ها

برای کمک به شما در انتخاب بهترین رنگ برای استفاده در طراحی داخلی، هر یک از رنگ ها را با معانی که دارند، معرفی می کنیم.

روانشناسی رنگ ها

 • قرمز: نشان دهنده ابتکار، اراده و عزم است.
 • زرد: یادآور شادی، اشتیاق و امید است
 • نارنجی: انگیزه بالا و خوش بینی را به تصویر میکشد
 • سبز: نمادی از ثبات
 • بنفش: نمادی برای آگاهی، تخیل و رویا است.
 • صورتی رنگ عشق، ستایش و احساس است.
 • طلایی: نمایش ثروت
 • سفید: نشان دهنده مثبت بودن و روشنایی است
 • طوسی: مظهر لطف و زیبایی
 • قهوه ای: نشانه ای از محیط گرم و منحصر به فرد

عوامل محیطی موثر بر طراحی داخلی

افراد، هر روز زمان قابل توجهی را در محل کار و خانه سپری می کنند. بنابراین، فضای مورد نظر باید طوری طراحی شود که حس شادی، زیبایی و سرزندگی را در مخاطب ایجاد کند. مطمئناً یک طرح تزئینی ساده و در عین حال کامل می تواند تمام این اهداف را محقق سازد.

نادیده گرفتن استانداردها در طراحی داخلی، کیفیت زندگی افراد و کارایی آنها را کاهش می دهد، همانطور که فضاهایی که به خوبی برنامه ریزی و طراحی شده اند می توانند ناامیدی را به حداقل برسانند و نشاط را تحریک کنند.

بهره گیری از طرح های رنگی در طراحی داخلی

 • قرمز
  ضربان قلب و فشار خون با دیدن رنگ قرمز افزایش می یابد. همچنین باعث می شود در همان زمان بیشتر احساس گرسنگی کنید. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که بسیاری از غذاخوری ها از این رنگ استفاده می کنند. بنابراین سودمندترین انتخاب برای رنگ آمیزی اتاق غذاخوری است. به گفته «رونالد هانت» که «هفت کلید رنگ درمانی» را نوشته است، این پرتو محرک و منبع حیات و سرزندگی است.
 • نارنجی
  این خصوصیات شبیه به قرمز است، اما احساس صمیمت و گرما را نیز برانگیخته است. می توان از آن برای تزئین فضای داخلی خانه، به ویژه اتاق نشیمن و سایر مناطق که اعضای خانواده در آن تجمع می کنند، استفاده کرد.
 • رنگ زرد
  رنگ زرد پر جنب و جوش و شاد به نظر می رسد و معمولا در فضاهای خانوادگی، کافه ها و فضای داخلی تجاری استفاده می شود. علاوه بر این، برای روشن کردن مناطق کم نور مانند سالن ها و راهروها مناسب است.
 • رنگ آبی در طراحی داخلی ساختمان
  رنگ نرم، آرام و پر از آرامش. در نتیجه پزشکان سعی می کنند از این رنگ بیشتر در مطب خود استفاده کنند. این رنگ در سرویس بهداشتی و اتاق خواب، بیشترین کاربرد را دارد. علاوه بر این، می توان از این رنگ برای تزئین دفاتر کار استفاده کرد تا فضایی آرام بخش ایجاد کند و حس آرامش را در کارکنان برانگیزد. این رنگ برای اتاق غذاخوری مناسب نیست زیرا اشتها را سرکوب می کند.
 • رنگ سبز در طراحی داخلی
  سبز، رنگی جذاب و جالب است که می تواند احساس آرامش، رضایت و حال خوب را در افراد برانگیزد. رنگ سبز با انعطاف پذیری بیشتر، تقریبا همان احساسات آبی را دارد. ترکیب های پر جنب و جوش تر در آشپزخانه و ناهارخوری به خوبی کار می کنند، در حالی که سبز کم رنگ برای اتاق نشیمن و اتاق خواب مناسب است.
 • بنفش
  علاقه مندان به این رنگ می توانند از آن در اتاق غذاخوری و اتاق مطالعه استفاده کنند. والدین می توانند از این رنگ در فضای بازی بچه ها نیز بهره ببرند.

بهره گیری از طرح های رنگی در طراحی داخلی

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی

هنر طراحی داخلی علایق و شخصیت افراد را در هم می آمیزد. این شبیه به افزودن رنگ ها و عناصر دیگر بر روی بوم خالی برای بهبود زیبایی شناسی فضا است. علاوه بر روانشناسی رنگ، ما باید ترجیحات سلیقه و خلق و خوی ساکنان را نیز در نظر بگیریم، زیرا آنها زمان زیادی را در اتاق ها و سایر قسمت های خانه می گذرانند.

سخن پایانی

رنگ‌ها به دلایل مختلفی در زندگی انسان اهمیت دارند. تمام تلاش ما بر این بوده است تا با ارائه مطالب ارزشمند در مورد کاربرد رنگ در طراحی داخلی به شما کاربران محترم کمک کنیم تا از قدرت رنگ ها در زندگی خود، بیشترین استفاده و بهره مندی را داشته باشید.

سوالات متداول

۱. چگونه رنگ‌ها می‌توانند تأثیری روی احساسات و مزاج افراد داشته باشند؟
رنگ‌ها قدرت بالایی در تأثیر بر احساسات و مزاج افراد دارند. برای مثال، رنگ آبی معمولاً احساس آرامش را القا می‌کند، در حالی که رنگ قرمز احساس انرژی و هیجان را در ما برمی انگیزد. در طراحی داخلی، انتخاب رنگ‌ها بر اساس این تأثیرات می‌تواند بر تجربه کاربران و احساسات آنها تأثیر بگذارد.
۲. چگونه رنگ‌ها می‌توانند فضا را بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسانند؟
رنگ‌ها می‌توانند به طراحان کمک کنند تا احساس بزرگی یا کوچکی فضا را به ما بدهند. رنگ‌های تیره معمولاً فضا را کوچکتر و جمع و جورتر به نظر می‌رسانند، در حالی که رنگ‌های روشن فضا را بزرگتر و بازتر می کنند. انتخاب درست رنگ‌ها در طراحی داخلی می‌تواند به ایجاد این تأثیرات کمک کند.
۳. چگونه رنگ‌ها می‌توانند تأثیری بر روی نورپردازی و روشنایی فضا داشته باشند؟
رنگ‌ها می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر روشنایی فضا داشته باشند. رنگ‌های تیره معمولاً نور را جذب می‌کنند و فضا را تاریک‌تر نشان می دهند، در حالی که رنگ‌های روشن نور را منعکس کرده و فضا را روشن‌تر می‌سازند. در طراحی داخلی، انتخاب رنگ‌ها بر اساس نورپردازی و روشنایی فضا می‌تواند به بهبود تجربه کاربران و ایجاد جو مناسب کمک کند.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

ارتباط با کارشناسان چکاد دیزاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *